Szczepionka przeciwko wirusowi Zika. Nowa próba daje obiecujące wyniki

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP11 października 2022 18:37

Pismo „Microbiology Spectrum” poinformowało o nowej technologii szczepionki Zika, którą opracowali naukowcy z USA. Próby na modelach zwierzęcych dały obiecujące wyniki.

Szczepionka przeciwko wirusowi Zika. Nowa próba daje obiecujące wyniki
Szczepionka przeciwko wirusowi Zika. Nowa próba daje obiecujące wyniki. Fot. Shutterstock
  • Amerykańscy naukowcy opracowali technologię szczepionki Zika, która okazała się wysoce skuteczna i bezpieczna w przedklinicznych badaniach na myszach
  • Impulsem do podjęcia tych badań była epidemia wirusa Zika w 2016 roku 
  • Przypomnijmy, że do chwili obecnej nie zatwierdzono żadnych szczepionek ani metod leczenia zakażeń wirusem Zika

Nowa szczepionka przeciwko wirusowi Zika daje obiecujące wyniki

Naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA) opracowali technologię szczepionki Zika, która okazała się wysoce skuteczna i bezpieczna w przedklinicznych badaniach na modelach mysich.

Szczepionka zapobiegała rozwojowi ogólnoustrojowej infekcji zarówno u ciężarnych samic, jak i rozwijających się płodów.

— Opracowanie szczepionki polegało na usunięciu części genomu Zika, która koduje otoczkę wirusa — powiedział dr Vaitilingaraja Arumugaswami, profesor farmakologii molekularnej i medycznej na UCLA.

— Ta modyfikacja zarówno stymuluje reakcję immunogenną, jak i zapobiega replikacji wirusa i rozprzestrzenianiu się z komórki do komórki.

W porównaniu z myszami, którym nie podano szczepionki, zaszczepione myszy wykazywały podwyższony poziom komórkowej odpowiedzi immunologicznej w postaci zwiększonej populacji komórek efektorowych T.

Impulsem do badań była epidemia wirusa w 2016 roku

Naukowcy przetestowali również szczepionkę na wielu innych modelach mysich, w przypadku których okazała się bezpieczna i dająca ochronę.

Impulsem do podjęcia badań była epidemia wirusa Zika w 2016 r., który szybko rozprzestrzenił się w obu Amerykach i dotknął miliony ludzi, prowadząc do poważnych trudności społeczno-ekonomicznych.

Zika był pierwszym wirusem przenoszonym przez komary, który wykazał zdolność wpływania na reprodukcję człowieka.

Do chwili obecnej nie zatwierdzono żadnych szczepionek ani metod leczenia zakażeń wirusem Zika.

— Ale biorąc pod uwagę, że wirusy RNA — kategoria, do której należą zarówno wirusy Zika, jak i rodzina wirusów SARS — są bardzo podatne na szybką ewolucję i mutację, prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będzie więcej epidemii — powiedział Arumugaswami.

Średnio pomiędzy okresami intensywnego rozprzestrzeniania się wirusa Zika upływa około 7 lat.

— To tylko kwestia czasu, zanim zaczniemy ponownie obserwować rozprzestrzenianie się wirusa — powiedział dr Kouki Morizono, profesor nadzwyczajny medycyny na UCLA i współautor badania.

Zmiana klimatu rozszerza zasięg komarów, takich jak Aedes aegypti, które przenoszą wirusa Zika na ludzi, zwiększając zagrożoną populację.

— Trwająca pandemia COVID-19 pokazała nam moc silnego planu gotowości na wypadek pandemii i jasnej komunikacji na temat metod zapobiegania — wszystko to pozwala szybko wprowadzać bezpieczne i niezawodne szczepionki — powiedział Arumugaswami.

W związku z tym konieczne jest opracowanie silnego planu gotowości na wypadek pandemii. — Nasze badania są kluczowym pierwszym krokiem w opracowaniu skutecznego programu szczepień, który może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa Zika — powiedział Arumugaswami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum