• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka przeciwko pneumokokom na liście refundacyjnej?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2013 20:29

Na wpisanie szczepień przeciwko pneumokokom do powszechnego kalendarza szczepień potrzeba ok. 100 mln zł. Resort zdrowia przyznaje otwarcie, że takich środków nie ma. Szansą na upowszechnienia tego rodzaju profilaktyki pozostaje wpisanie szczepień na listę refundacyjną.

Szczepionka przeciwko pneumokokom na liście refundacyjnej?

Koszt wprowadzenia takich szczepień jest porównywalny z kosztem wszystkich szczepień ujętych obecnie w kalendarzu. Zdaniem ekspertów, nie musi to jednak wcale oznaczać, że szczepionka nie może być bezpłatna.

- Powszechne szczepienia mogłyby być realizowane w ramach programu profilaktyki NFZ - wyjaśnia Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Zaznacza, że taki plan jest realny, ponieważ na listy refundacyjne trafiły już pewne szczepienia. - Oczywiście wcześniej do Ministerstwa Zdrowia musiałyby wpłynąć wnioski od producentów szczepionek. Dopiero wówczas AOTM otrzymałaby zlecenie z Departamentu Matki i Dziecka MZ na wydanie opinii w tej sprawie - dodaje.

Wojciech Matusewicz, prezes AOTM, informuje jednak, że taki wniosek do Agencji dotychczas nie trafił, chociaż miałby on spore szanse na pozytywne zaopiniowanie.

- Co prawda ocena skuteczności szczepień w tym wypadku jest trudna, ponieważ mamy w kraju mało badań klinicznych, o które można by taką opinie oprzeć, ale w podobnych wypadkach korzystamy z badań WHO. A te jednoznacznie wskazują, że szczepienia przeciwko pneumokokom są skuteczne - zaznacza Matusewicz.

Gryglewicz podkreślił, że gdyby obie dostępne obecnie szczepionki - tj. 10-walentna i 13-walentna weszły na listę refundacyjną, to warto, aby znalazły się w dwóch odrębnych grupach limitowych. W sytuacji, w której obie byłyby w tej samej grupie limitowej, droższa szczepionka 13-walentna byłaby wówczas mniej dostępna dla pacjentów, bo musieliby do niej więcej dopłacać.

Tymczasem szczepionka 13-walentna jest preparatem preferowanym przez środowiska pediatrów. Prof. Teresa Jackowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii podkreśliła, że zawiera ona dodatkowe trzy serotypy pneumokoków w porównaniu ze szczepionką 10-walentną. Wśród nich znajduje się np. serotyp 3, który wywołuje bardzo ciężkie zakażenia - zaznaczyła.

Obecnie obowiązkowymi (czyli bezpłatnymi) szczepieniami przeciwko pneumokokom objęte są jedynie dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 5. roku życia z grup wysokiego ryzyka, m.in. z różnymi chorobami przewlekłymi, po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego. Refunduje się je również dzieciom od 2. miesiąca życia do ukończenia 1. roku, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży lub ważyły po urodzeniu mniej niż 2,5 kg.  

Zdaniem Wojciecha Matusewicza, w sytuacji, gdy brakuje środków na objecie szczepieniami wszystkich dzieci, być może należy walczyć o rozszerzenie obecnej grupy ryzyka o dzieci w wieku przedszkolnym i maluchy w żłobkach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum