×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczepionka przeciwko meningokokom typu B wkrótce w Polsce

Autor: KL/Rynek Zdrowia10 października 2013 20:28

W I kwartale 2014 r. w kraju dostępna będzie szczepionka przeciwko meningokokom typu B. Jak podkreślają eksperci to dominująca w Europie grupa serologiczna tej bakterii, a wywołane nią zakażenia mają często inwazyjny przebieg.

Szczepionka przeciwko meningokokom typu B wkrótce w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Każdy jest narażony na zakażenie meningokokowe, ale najbardziej narażone są dzieci od drugiego miesiąca do piątego roku życia oraz młodzież i dorośli między 11. a 24. rokiem życia - mówi nam dr Ryszard Konior, kierownik Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu im. Jana Pawła w Krakowie.

Ekspert wyjaśnia, że zakażenie bakterią może mieć gwałtowny przebieg w efekcie, którego nawet zupełnie zdrowe dziecko w ciągu zaledwie kilku godzin może trafić na oddział intensywnej terapii. Największe nosicielstwo jest zaś wśród młodzieży.

- Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, np. podczas kichania, kaszlu i krzyku, poprzez kontakt bezpośredni (np. przez pocałunek) lub na skutek korzystania z tych samych naczyń (picie z tego samego kubka), palenie tego samego papierosa - mówi Konior.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu zwraca uwagę, że rozpoznanie inwazyjnej choroby wiąże się jednak z trudnościami , gdyż początkowe objawy mogą być podobne do tych jakie wywołuje np. grypa, ale po 4-6 godzinach ich nasilenie pozornie może się zmniejszyć, co czasem opóźnia postawienie diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Charakterystyczne objawem zakażeń meningokokowych jest sztywność karku i drobne wybroczyny, ale zwykle pojawiają się one dopiero w zaawansowanych stadiach choroby.

- Szybka diagnostyka i zastosowanie odpowiedniej chemioterapii pozwala zwiększyć szansę wyleczenia chorego i ograniczenie występowania możliwych powikłań. Zdarzają się jednak przypadki, że nawet wczesne podanie leku nie ratuje życia pacjenta - wyjaśnia Szenborn i dodaje, że z tego powodu zapobieganie inwazyjnej chorobie meningokokowej poprzez szczepienia odgrywa decydujaca rolę w walce z bakterią.

Do tej pory w kraju dostępne były szczepionki przeciwko meningokokom typu A i C. Te pierwsze występują głównie w Afryce. W Europie i krajach uprzemysłowionych większość zachorowań wywołują meningokoki z grupy B i C.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum