Szczepionka przeciwko małpiej ospie. Co o niej wiadomo? Najważniejsze informacje

Autor: oprac. JKB • Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, Rynek Zdrowia18 sierpnia 2022 09:00

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wirusie małpiej ospy, który przywędrował m.in. do Polski. Europejska Agencja Leków EMA zatwierdziła stosowanie w tym przypadku szczepionki przeciwko ospie prawdziwej tzw. trzeciej generacji zawierająca żywy, zmodyfikowany (niezdolny do replikacji) wirus krowianki.

Szczepionka przeciwko małpiej ospie. Co o niej wiadomo? Najważniejsze informacje
Przeciwko małpiej ospie można podawać szczepionkę na ospę prawdziwą. Fot. AdobeStock
  • Szczepionka Imvanex w 2013 roku została dopuszczona do obrotu przez EMA w ochronie przed ospą prawdziwą, a w lipcu 2022 roku EMA rozszerzyła wskazania do stosowania szczepionki w ochronie przed małpią ospą
  • Szczepionka Imvanex została zarejestrowana do ochrony przed ospą małpią na podstawie wyników kilku badań przedklinicznych przeprowadzonych na zwierzętach z rzędu naczelnych – podaje portal szczepienia.pzh.gov.pl
  • Ze względu na ograniczoną dostępność do szczepionki grupy docelowe wyznaczają krajowe zalecenia dotyczące szczepień przeciw ospie małpie

Małpia ospa a dostępna szczepionka

Jak podkreśla portal szczepienia.pzh.gov.pl, z powodu bliskiego pokrewieństwa z wirusowem krowianki, ospy prawdziwej oraz małpiej ospy szczepionka przeciwko ospie prawdziwej (opracowana na bazie wirusa krowianki) zapewnia krzyżową ochronę zarówno przed małpią ospą i ospą prawdziwą.

Co ważne, obecnie stosowana jest szczepionka trzeciej generacji zawierająca żywy i zmodyfikowany (czyli niezdolny do replikacji) wirus krowianki. Szczepionka Imvanex – bo o niej mowa – została w 2013 roku dopuszczona do obrotu przez EMA w ochronie przed ospą prawdziwą. Natomiast w lipcu 2022 roku EMA poszerzyła wskazania tej szczepionki w ochronie przed małpią ospą oraz chorobie wywołanej przez wirusa krowianki.

- Dane dotyczące skuteczności szczepionki przeciw ospie małpiej są ograniczone. Nie ma danych skuteczności klinicznej szczepionki w ochronie ludzi przed ospą małpią. Dostępne są 22 badania kliniczne pokazujące, że szczepionka jest skuteczna w ochronie przed ospą prawdziwą – podaje portal.

Szczegóły dotyczące szczepionki

Portal podkreśla także, że szczepionka Imvanex została zarejestrowana do ochrony przed ospą małpią na podstawie wyników kilku badań przedklinicznych przeprowadzonych na zwierzętach z rzędu naczelnych, w których wykazano, że preparat zapewniał ochronę przed ospą małpią.

- Instytucje rejestrujące szczepionki, np. FDA i Europejska Agencja Leków, zaakceptowały wskazania do ochrony tej szczepionki przed ospą małpią na podstawie badań immunogenności prowadzonych u ludzi i zwierząt naczelnych oraz badań ochrony zwierząt zakażonych w laboratorium wirusem ospy małpiej – czytamy.

Istotną kwestią pozostaje również fakt, że w procedurze dopuszczenia do obrotu przez EMA podmiot odpowiedzialny został zobowiązany do potwierdzenia skuteczności wspomnianej szczepionki w ramach badań obserwacyjnych podczas epidemii w Europie.

Szczepionka Imvanex może być stosowana w czasie ciąży – ma bowiem potwierdzony profil bezpieczeństwa, a ewentualne zdarzenia niepożądane mają łagodne albo umiarkowane nasilenie, o czym przypomina portal szczepienia.pzh.gov.pl. Ustępują one już po kilku dniach.

Podawanie szczepionki następuje podskórnie w ramach:

  • szczepień poekspozycyjnych – pierwsza dawka podana tak szybko jak to możliwe, najlepiej w okresie pierwszych 4 dni od pierwszego kontaktu, do 14 dni, jeżeli nie ma objawów choroby; 2. dawka podana po 28 dniach od pierwszej dawki;
  • szczepień przedekspozycyjnych - pełny schemat szczepienia podstawowego osób dotychczas nieszczepionych obejmuje podanie 2 dawek w odstępie ≥28 dni. U osób uprzednio zaszczepionych można rozważyć podanie dawki przypominającej, natomiast osobom z niedoborami odporności w ramach szczepienia przypominającego należy podać 2 dawki w odstępie ≥28 dni.

Szczepionka przeciw małpiej ospie.jpg
Szczepionka przeciw małpiej ospie.jpg

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum