Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia | 03-03-2021 17:40

Szczepionka przeciw Covid-19 ma być produkowana w Polsce. Znamy szczegóły

Polska spółka biotechnologiczna ma pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych niezbędnych do seryjnego wytwarzania szczepionek przeciwko Covid-19. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w środę (3 marca).

Amerykańska firma Novavax dopiero kończy testy swojej szczepionki. Wyniki są obiecujące, bo wskazują na 90-procentową skuteczność. Fot. Archiwum

Polska firma biotechnologiczna Mabion podpisała umowę z amerykańskim producentem szczepionek Novavax. Ma otrzymać technologię i prowadzić testy, a finalnie produkować substancję czynną preparatu przeciw Covid-19.

O szczegółach tej umowy mówi m.in. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który zdecydował się sfinansować tę inwestycję. 

Kiedy Polska zacznie produkcję szczepionek?

- Zawarliśmy z Mabion porozumienie dotyczące udzielenia spółce finansowania na inwestycję w produkcję szczepionek firmy Novavax przeciw Covid-19. Kwota wsparcia łącznie opiewa na 40 mln zł. 10 mln zł ma być udzielone w formie podwyższenia kapitału firmy Mabion, a 30 mln w formie dłużnej - wylicza Paweł Borys. 

Jak podkreśla, inwestycja jest dla Polskiego Funduszu Rozwoju szczególnie ważna w związku z tym, że wpisuje się w walkę z pandemią Covid-19. - Jesteśmy przekonani, że Polska, dołączając do grona producentów szczepionki, będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. 

Jak powiedział szef Polskiego Funduszu Rozwoju, liczy, że Mabion w II kwartale tego roku skutecznie przeprowadzi transfer technologii produkcji szczepionek i "w perspektywie długoterminowej ta produkcja w Polsce będzie mogła się odbywać". - Projekt był wspierany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Inwestycja pozwoli na podwojenie mocy produkcyjnych firmy Mabion jeszcze w tym roku - stwierdził. 

Paweł Borys zaznaczył jednocześnie, że trzeba mieć świadomość, iż branża biotechnologiczna i tego typu projekty wiążą się z podwyższonym ryzykiem. 

- Dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za spółkę, wierzymy w jej kompetencje w zakresie sprawnego i skutecznego uruchomienia produkcji szczepionek przeciw Covid na przełomie II i III kwartału tego roku - powiedział. 

Jak sprecyzował, w tej chwili firma dysponuje dwoma reaktorami, które mogą być wykorzystywane do produkcji szczepionek. - Chcemy, aby firma miała zabezpieczone finansowanie na inwestycje w dodatkowe bioreaktory, które mogłyby być uruchomione pewnie ok. III kwartału tego roku. Jesteśmy gotowi dalej wpierać finansowo tę firmę, by mogła dokonywać kolejnych inwestycji - zapowiedział.

Jest już umowa rządu na 8 mln dawek

- Dostępność szczepionki i zapewnienie szybkiego procesu szczepień zależą obecnie przede wszystkim od mocy prodykcyjnych ich producentów. Inwestycja w Mabionie służy temu, by je zapewnić - skonstatował Borys.

Dr Maciej Wieczorek, prezes Mabion, podkreślił, że jest to "czysto polska spółka", założona przez kilka polskich firm farmaceutycznych.

- Rozwinęliśmy i wdrożyliśmy w skali przemysłowej nowoczesne technologie w zakresie rekombinowanych białek, czyli tych produktów, które dzisiaj są najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych. Rozmowy z firmą Novavax rozpoczęliśmy już kilka miesięcy temu - mówił.

Wyraził nadzieję, że finansowanie PFR i umowa z Novavaksem to pierwszy krok ku zbudowaniu znaczących mocy wytwórczych nowoczesnych szczepionek w Polsce.

Szef spółki Mabion tłumaczył, że umowa z amerykańską firmą skupia się przede wszystkim na wdrożeniu procesu wytwarzaniu szczepionki w polskich zakładach. Polska firma ma na to poświęcić "najbliższe kilka miesięcy", otrzymując "stosowne wynagrodzenie".

- Wiemy, ze polski rząd podpisał umowy na dostawy szczepionek od firmy Novavax na ok. 8 mln dawek jeszcze w tym roku, ale to kontrakt unijny. Jeśli w jego ramach będziemy dostarczać szczepionkę do naszego kraju, będziemy się cieszyć - mówił dr Wieczorek. 

Prezes przypomniał, że "na dzień dzisiejszy" Novavax złożył dokumentację i wniosek rejestracyjny do EMA. - Można oczekiwać, że ten proces potrwa co najmniej kilka tygodni. Jeśli szczepionka zostanie dopuszczana do obrotu w UE, w Polsce mogłaby być dostępna praktycznie następnego dnia - zaznaczył.

Co wiemy o szczepionce Novavax

Amerykańska firma Novavax dopiero kończy testy swojej szczepionki. Wyniki są obiecujące, bo wskazują na 90-procentową skuteczność. Preparat bazuje na tradycyjnej technologii, nie jest zatem oparty o technologie mRNA, jak szczepionki Pfizera czy Moderny. 

Jak podaje Novavax, testy wskazują, że szczepionka ma wyjątkowo wysoką skuteczność w budowaniu odporności na mutacje koronawirusa. W przypadku brytyjskiej mutacji to 85-procentowa skuteczność, a przy mutacji południowoafrykańskiej jest zbliżona do skuteczności w przypadku oryginalnej wersji patogenu.

Testy osiągnęły już trzecią fazę, a Unia Europejska na bieżąco śledzi te prace, tak by móc przyspieszyć potem wydanie zgody na dopuszczenie preparatu do użycia na terenie krajów Unii. 

Umowa między Novavax i firmą Mabion jest porozumieniem ramowym - dokument nie jest na razie wiążący. Do Polski ma trafić technologia, a w zakładach pod Łodzą miałaby powstawać substancja czynna preparatu.