Szczepionka przeciw COVID. Naukowcy: Pfizer daje wyższy poziom przeciwciał, niż produkt awaryjnie dopuszczony przez WHO

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, South China Morning Post, PZH, Rynek Zdrowia19 czerwca 2021 10:15

Szczepionka Pfizer/BioNTech mająca chronić nas przed COVID-19 daje lepszą odpowiedź układu odpornościowego, niż produkt firmy Sinovac. Pokazało to badanie przeprowadzone w Chinach.

Szczepionka przeciw COVID. Naukowcy: Pfizer daje wyższy poziom przeciwciał, niż produkt awaryjnie dopuszczony przez WHO
Pfizer pozwolił wytworzyć znacznie wyższy poziom przeciwciał, niż Sinovac. Fot. Shutterstock
  • Szczepionka Pfizer dała wyższy poziom przeciwciał, niż produkt Sinovac 
  • W badaniach chińska szczepionka wykazała 50,7 proc. skuteczności
  • Chińska szczepionka początkiem czerwca została dopuszczona do użytku awaryjnego przez WHO

Osoby, które szczepiły się przeciw COVID-19 produktem Pfizer/BioNTech okazały się wytworzyć "znacznie wyższy" poziom przeciwciał niż ci, którzy otrzymali szczepionkę Sinovac. Informację podał Reuters za gazetą South China Morning Post, która opisała wyniki badań przeprowadzonych w Hong Kongu.

Potrzebny będzie booster?

"Niektóre z osób zaszczepionych produktem Sinovac mogą potrzebować trzeciej dawki szczepionki jako boostera" - podała chińska gazeta, powołując się na głównego badacza profesora Benjamina Cowlinga, epidemiologa z University of Hong Kong (HKU).

Zlecone przez rząd badanie zostało przeprowadzone przez szkołę zdrowia publicznego działająca w ramach HKU i obejmowało śledzenie odpowiedzi przeciwciał u 1000 osób, które otrzymały szczepionki.

Szczepionka Sinovac. Czy jest skuteczna?

Wcześniej w tym tygodniu, urzędnicy w Indonezji ogłosili, że ponad 350 pracowników medycznych zaraziło się COVID-19 pomimo zaszczepienia produktem Sinovac hospitalizowano dziesiątki osób, co budzi obawy o jej skuteczność w obronie przed bardziej zakaźnymi wariantami wirusa.

SCMP podała natomiast, że w przypadku szczepionki BioNTech raportowano do 95 procent skuteczności, podczas gdy w przypadku Sinovac było to 50,7 procent.

WHO. Sinovac dopuszczony do użytku awaryjnego

Z kolei jak informował Państwowy Zakład Higieny, Światowa Organizacja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała stosowanie w nagłych przypadkach szczepionki firmy Sinovac. Instytucja podała, że ta chińska szczepionka jest produktem stworzonym w oparciu o tradycyjną technologię, a więc zawiera inaktywowanego koronawirusa SARS-CoV-2, zabitego z wykorzystaniem beta-propiolaktonu. Poza wirusem w składzie szczepionki znajduje się wodorotlenek glinu. Pełni funkcję adiuwanta wzmacniającego odpowiedź immunologiczną organizmu na szczepionkę.

W Chinach, Indonezji, Turcji i Brazylii szczepionka jest dopuszczona do obrotu. W kilku państwach, w tym w Brazylii, Indonezji i Turcji są ponadto prowadzone badania kliniczne III fazy. Uzyskana skuteczność jest zróżnicowana i waha się od 50 proc. w Brazylii do nawet 83,5 proc. w Turcji. Jednak w badaniach brazylijskich oceniano skuteczność w ochronie przed objawowym i bezobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2, a w Turcji - ochronę przed objawami COVID-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum