• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka przeciw COVID-19 a alkohol. Jest ryzyko zakrzepicy

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, PAP25 maja 2021 12:32

Powstrzymanie się od nadmiernego picia alkoholu przed szczepieniem i po nim jest ważne. To on, a nie sama szczepionka, może przyczynić się do powstawania zakrzepów.

Szczepionka przeciw COVID-19 a alkohol. Jest ryzyko zakrzepicy
Zakrzepy mogą być skutkiem alkoholu, nie szczepionki. Fot. Shutterstock
  • Nie ma dowodów na interakcje małych ilości alkoholu ze szczepionką, jednak inaczej może być w przypadku nadmiernego picia
  • Alkohol ma wpływ na krzepliwość krwi i dlatego może również wpłynąć na powstanie zakrzepicy
  • Spożycie alkoholu może powodować złe samopoczucie, którego objawy mogą nakładać się na okres przyjęcia szczepionki

Jak przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, alkohol w ilości odpowiadającej pojedynczemu drinkowi nie stanowi zagrożenia, jednak u osób, które piją dużo, układ odpornościowy jest uszkodzony i wtedy faktycznie może szkodzić.

Alkohol a zakrzepica

- Należy podkreślić, że alkohol jest czynnikiem wpływającym na możliwość wystąpienia zakrzepicy. Spożywając alkohol przed przyjęciem szczepionki lub po, możemy spowodować przypadek zakrzepicy, który niekoniecznie będzie związany z przyjęciem szczepionki - dodał.

Z kolei NIZP–PZH, którego stanowisko przytoczyła "Rzeczpospolita", zwraca uwagę na inny problem. Przypomina, że "wystąpienie NOP może wymagać stosowania paracetamolu, a łączenie go z alkoholem nie jest wskazane".

Nawet trzy doby bez alkoholu

- Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu szczepionki - mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zdaniem prof. Gieleraka, w przypadku, kiedy jesteśmy zainteresowani - a przyjęcie szczepionki jest takim momentem - tym, żeby organizm zareagował jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to wymagana jest jego pełna sprawność. - Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną - dodał.

Podkreślił, że w związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki. Jest to właśnie ten czas, kiedy mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne.

- Podsumowując - nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - zaznaczył dyrektor WIM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum