• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka od Moderny nie spełnia kryteriów trzeciej dawki. Ocenę przekazała FDA

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP13 października 2021 12:05

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przekazała, że szczepionka przeciw COVID-19 od Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów trzeciej dawki. Według FDA dwie poprzednie dawki dają już silną ochronę.

Moderna nie będzie podawana jako trzecia dawka. Fot. Shutterstock
  • Jak wyjaśniła FDA, trzecia dawka szczepionki Moderny zwiększa poziom przeciwciał, ale różnica nie jest bardzo wyraźna
  • Ocena została wydana przed spotkaniem zewnętrznego komitetu ekspertów Agencji, który wyda opinię o dopuszczeniu dawki przypominającej od Moderny i Johnson & Johnson
  • Najważniejsze dane dotyczące trzeciej dawki pochodzą przede wszystkim z badań prowadzonych w Izraelu

Trzecia dawka nie od Moderny

Dodatkowa trzecia dawka szczepionki firmy Moderna zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna, szczególnie w przypadku osób, u których poziom przeciwciał pozostawał wysoki - ogłosiła we wtorek (12 października) amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

Ocena FDA została wydana przed mającym się odbyć w tym tygodniu spotkaniem zewnętrznego komitetu ekspertów Agencji, który oceni wnioski o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 firm Moderna i Johnson & Johnson.

Opinie komitetu eksperckiego nie są wiążące dla FDA, ale podejmująca ostateczne decyzje Agencja zazwyczaj trzyma się zaleceń ekspertów. W USA do użytku dopuszczono już trzecią dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech, która jest podawana osobom po 65. roku życia oraz szczególnie narażonym na infekcję.

Czytaj: Moderna dostarcza szczepionkę tylko bogatym krajom. Jej zyski sięgają nawet 20 mld dolarów

Szczegółowe badania dotyczące szczepionek

Dane na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionek pochodzą głównie z badań przeprowadzanych w Izraelu, w którym na szeroką skalę wykonuje się dodatkowy zastrzyk substancją Pfizera/BioNTechu - zauważa agencja Reuters. Nie ma podobnych badań dla szczepionek Moderny czy Johnson & Johnson.

Informacje przedstawione we wniosku Moderny, dotyczącym zatwierdzenia trzeciej dawki mają więc "wiele dziur", a dane na temat jej rzeczywistego działania są ograniczone - tłumaczy na łamach Reutersa profesor medycyny molekularnej dr Eric Topol.

FDA nie upubliczniła jeszcze wstępnej oceny wniosku o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki Johnson & Johnson.

Czytaj: Druga dawka szczepionki Johnson&Johnson w USA. Koncern poprosił o zgodę FDA

Trzecia dawka a dawka przypominająca. Jakie są różnice?

Koncerny zarobią miliardy na trzeciej dawce szczepionki na COVID-19

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum