Szczepionka Sputnik dopuszczona w UE? Decyzja w tym roku wykluczona

Autor: PAP • Źródło: PAP21 października 2021 11:50

Dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku ma zostać podjęta decyzja o ewentualnym dopuszczeniu rosyjskiej szczepionki Sputnik V na terenie Unii Europejskiej - podaje  agencja Reutera.

Szczepionka Sputnik dopuszczona w UE? Decyzja w tym roku wykluczona
Szczepionka Sputnik dopuszczona w UE? Decyzja w tym roku wykluczona Fot. Shutterstock
  • Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło związane z Europejską Agencją Leków (EMA), informuje, kiedy można spodziewać się dopuszczenia szczepionki Sputnik V w UE
  • Decyzja w sprawie ma zostać podjęta najwcześniej w pierwszym kwartale 2022 roku
  • Szczepionka Sputnik V jest powszechnie używana w Rosji  i w ponad 70 państwach na świecie. W Europie ze szczepionki korzystają m.in. Węgry, Serbia i San Marino.

Szczepionka Sputnik dopuszczona w UE? Decyzja najwcześniej w 2022 roku

- Decyzja EMA jest do końca bieżącego roku absolutnie wykluczona" - powiedział rozmówca agencji. Jeżeli potrzebne informacje dotyczące szczepionki zostaną przekazane do końca listopada, to "wtedy regulator będzie w stanie podjąć decyzję w pierwszym kwartale 2022 roku" - dodał.

EMA rozpoczęła oficjalny proces oceny rosyjskiej szczepionki w marcu br. Według pierwotnych założeń, decyzja unijnego regulatora miała zapaść w maju lub czerwcu. Procedura dopuszczenia Sputnika V przedłuża się z powodu opóźnień ze strony Rosji w przesyłaniu wymaganych informacji dotyczących preparatu - przypomina Reuters.

W czwartek strona rosyjska ustosunkowała się do opóźnień w dostarczanej dokumentacji, informując, że kończy już jej kompletowanie - podała rosyjska agencja RIA. Agencja ta przekazała również, że minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko poinformował, iż do końca roku kraj odwiedzą eksperci EMA.

Sprawdź: Zasiłek chorobowy obniżony i nowe zasady L4. Rewolucja w ZUS

Kod choroby na L4. Co widzi pracodawca na zwolnieniu lekarskim?

Sputnik V jest używana w Rosji i w ponad 70 państwach na świecie

Pierwsze informacje o działaniu preparatu Sputnik V, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet", mówiły o efektywności 92 proc. przeciw Covid-19. Później strona rosyjska oświadczyła, że szczepionka wykazuje ochronę przeciw wysoko zakaźnemu wariantowi Delta koronawirusa na poziomie 83 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła w środę, że wciąż bada rosyjski preparat. Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który promuje szczepionkę poza granicami Rosji, przekazał, że inspektorzy WHO mają udać się w niedługim czasie do Rosji, "by zakończyć ostatnie wymagane kontrole oraz zapoznać się z nowymi dokumentami dotyczącymi Sputnika V".

Rosyjska szczepionka jest powszechnie używana w kraju pochodzenia i w ponad 70 państwach na świecie. W Europie ze szczepionki korzystają m.in. Węgry, Serbia i San Marino.

Decyzja Unii Europejskiej o ewentualnym dopuszczaniu osób zaszczepionych Sputnikiem V będzie dużą ulgą dla podróżujących z Rosji, ponieważ UE uznaje jedynie preparaty przeciw Covid-19 dopuszczone przez EMA i WHO - konkluduje agencja Reutera.

Czytaj koniecznie: Cmentarze na Wszystkich Świętych zostaną zamknięte? Jest decyzja rządu w sprawie 1 listopada

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum