• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka Pfizer nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego u osób powyżej 75. roku życia

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP19 lipca 2021 16:51

Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców pokazało, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Pfizer nie zwiększa ryzyka poważnych problemów sercowo-naczyniowych u osób powyżej 75. roku życia

Nie odnotowano znaczących różnic w hospitalizacjach z powodów problemów sercowo-naczyniowych u osób w wieku 75 lat i wyżej. Fot. Fotokon / Shutterstock.com
  • Francuscy naukowcy badali częstość występowania problemów sercowo-naczyniowych po szczepieniach Pfizerem u osób w wieku 75 lat i starszych
  • Nie odnotowano znaczących różnic w odsetkach hospitalizacji pomiędzy badanymi przedziałami czasowymi
  • Analizy będą kontynuowane - zapowiadają naukowcy

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich pracy "uspokajająco wskazują, iż szczepienie" preparatem Pfizer/BioNTech "nie wydaje się być związane ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób w wieku 75 lat i starszych", zarówno po podaniu pierwszej, jak i drugiej dawki.

Badania zostały przeprowadzone w ramach grupy naukowej Epi-Phare, która zrzesza francuską Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) i Państwową Kasę Ubezpieczeń Zdrowotnych (CNAM).

Nieznaczące różnice w hospitalizacjach pacjentów po szczepieniu

Naukowcy wzięli pod uwagę wszystkie hospitalizowane we Francji przypadki z powodu zawałów serca, udarów mózgu i zatorów płucnych między grudniem 2020 a marcem 2021 roku u osób w wieku 75 lat i starszych, zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. W sumie była to grupa prawie 30 tys. osób. Badacze porównali występowanie problemów sercowo-naczyniowych w różnych okresach; 14-dniowe okresy po pierwszej i drugiej dawce szczepionki uznano za okresy ryzyka, a wszystkie pozostałe za okresy kontrolne.

"Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość przyjęć do szpitala z powodu zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu, udaru krwotocznego mózgu i zatorowości płucnej u osób w wieku 75 lat i starszych nie różniła się znacząco" między tymi różnymi okresami" - podsumowano w badaniu.

Zdarzenia sercowo-naczyniowe po szczepionce Pfizer. To nie koniec badań

Naukowcy z Epi-Phare planują teraz aktualizację tych danych. "Gdy tylko informacje będą dostępne, analizy będą kontynuowane, aby zmierzyć to ryzyko, szczególnie u osób z historią zdarzeń sercowo-naczyniowych, w młodszych populacjach, a także dla innych szczepionek przeciwko COVID-19" - podano.

We Francji kampania szczepień rozpoczęła się pod koniec grudnia 2020 roku i początkowo objęła tylko osoby starsze, głównie szczepione preparatem firmy Pfizer/BioNTech.

W maju, w poprzednim badaniu koncentrującym się na szczepionce Pfizer/BioNTech, grupa Epi-Phare ustaliła, że szczepienie zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19 o 87 proc. u osób powyżej 75. roku życia już po siedmiu dniach od podania drugiej dawki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum