• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku 5-11 lat zatwierdzona przez KE

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP30 listopada 2021 13:21

Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker potwierdził decyzję podjętą przez KE. Szczepionka Comirnaty została dopuszczona do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

KE dopuściła szczepienia młodszych dzieci preparatem Pfizer. Fot. Shutterstock
  • Na początku Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek, 25 listopada, zatwierdzenie szczepionki Pfizer dla dzieci w przedziale wiekowym 5-11 lat
  • Zalecenia Agencji zostały przekazane do Komisji Europejskiej, która podjęła ostateczną decyzję
  • Z badania przeprowadzonego przez EMA wynika, że szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu COVID-19 u młodszych dzieci

Czytaj: Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? MZ: na tę chwilę nie ma takiej potrzeby

Komisja Europejska dopuściła szczepionkę dla młodszych dzieci

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek zatwierdzenie szczepionki Comirnaty dla dzieci w tej grupie wiekowej. Następnie Agencja przesłała swoje zalecenie do Komisji Europejskiej, która podjęła ostateczną decyzję.

EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

U dzieci w tym wieku dawka szczepionki będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Czytaj: Kraska: około 15 grudnia szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Twoje dziecko boi się szczepienia? Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego mają na to sposób

Wyniki badania prowadzonego przez EMA

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób starszych; obejmują m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu zastrzyku, ból mięśni i dreszcze - informuje EMA.

- Główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty, podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16-25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2) - przekazała EMA.

- Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u prawie 2000 dzieci w wieku od 5 do 11 lat, u których nie wystąpiły objawy wcześniejszego zakażenia. Dzieci te otrzymywały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Spośród 1305 dzieci otrzymujących szczepionkę u trzech rozwinął się Covid-19 w porównaniu z 16 z 663 dzieci, które otrzymały placebo. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu Covid-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 67,7 proc. do 98,3 proc.) - podała Europejska Agencja Leków.

Zobacz też: Andrusiewicz: już w grudniu ruszą szczepienia dzieci w wieku 5 - 11 lat przeciw COVID-19

Zaszczepieni uczniowie nie będą musieli odbywać kwarantanny. Dyrektor szkoły: to może utrudnić naszą pracę

Omikron. Nowy wariant w 10 krajach Europy. Potwierdzono 42 zakażenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum