• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka Johnson & Johnson i zespół Guillaina-Barrego. EMA sprawdza, czy istnieje związek

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP13 lipca 2021 17:35

Europejska Agencja Leków (EMA) przygląda się danym na temat rzadkich na szczęście przypadków zespołu Guillaina-Barrego (GBS) po szczepionce Johnson & Johnson.

Czy istnieje związek między podaniem szczepionki i tą rzadką chorobą? Fot. Shutterstock
  • EMA analizuje dane dotyczące przypadków zachorowań na zespół Guillaina-Barrego (GBS), rzadkiej choroby autoimmunologicznej dotykającej układ nerwowy, po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson
  • Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała w poniedziałek swój opis szczepionki J&J, dodając do niego ostrzeżenie o sugerowanym przez badania zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS przez 42 dni po przyjęciu preparatu
  • Brytyjski regulator leków MHRA ogłosił we wtorek, że również bada relacje między szczepionką J&J a GBS

Analizujemy dane dotyczące przypadków zachorowań na zespół Guillaina-Barrego (GBS), rzadkiej choroby autoimmunologicznej dotykającej układ nerwowy, po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson - poinformowała we wtorek Europejska Agencja Leków (EMA).

FDA dodała ostrzeżenie do opisu szczepionki

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała w poniedziałek swój opis szczepionki J&J, dodając do niego ostrzeżenie o sugerowanym przez badania zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS przez 42 dni po przyjęciu preparatu.

W USA zgłoszono 100 przypadków GBS po zaszczepieniu substancją J&J, 95 z nich wymagało hospitalizacji, jeden skończył się śmiercią. W całym kraju jednodawkową szczepionkę J&J podano ok. 12,8 mln osób.

W Unii Europejskiej do punktów szczepień dostarczono 18,6 mln dawek preparatu. EMA nie poinformowała o liczbie zgłoszeń dotyczących przypadków GBS po zaszczepieniu substancją J&J w Europie.

MHRA na razie nie widzi związku

Brytyjski regulator leków MHRA ogłosił we wtorek, że również bada relacje między szczepionką J&J a GBS. Przekazał, że na razie przeprowadzone przez niego analizy nie potwierdzają związku między tymi szczepionkami a zwiększonym ryzykiem zachorowania na GBS.

GBS to rzadka choroba, w której układ odpornościowy organizmu atakuje osłonki włókien nerwowych. Większość przypadków występuje po infekcjach wirusowych lub bakteryjnych, większość osób dotkniętych tą chorobą w pełni wraca do zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum