• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka Covaxin wciąż czeka na zatwierdzenie. WHO: nie będziemy chodzić na skróty

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP19 października 2021 13:30

WHO we wtorek (19 października) podała, że nie może ominąć żadnego etapu w procedurze zatwierdzania preparatów medycznych i od Bharat Biotech, producenta szczepionki Covaxin oczekuje „jednej, dodatkowej informacji” - podał „The Indian Express”.

Covaxin została opracowana przez firmę Bharat Biotech we współpracy z Indyjską Radą Badań Medycznych. Fot. FAROOQ KHAN/PAP
  • Jak uważa Światowa Organizacja Zdrowia ''jedna, dodatkowa informacja" miała zostać dostarczona we wtorek (19 października)
  • Szczepionka Covaxin chroniąca przed Covid-19 została opracowana przez firmę Bharat Biotech we współpracy z Indyjską Radą Badań Medycznych
  • Covaxin jest dopuszczona m.in. w Iranie, Wenezueli, Argentynie, Nepalu i na Filipinach, ale by wejść na szerszy rynek musi zostać zatwierdzona przez WHO
  • Jak podała dr Soumya Swaminathan grupa doradztwa technicznego WHO ''zbierze się 26 października, by rozważyć dopuszczenie szczepionki Covaxin w sytuacjach awaryjnych"

WHO wyjaśniła, że tempo postępowania zmierzającego do zaaprobowania preparatów medycznych zależy w znacznej mierze od skłonności do współpracy producentów farmaceutyków - im szybsza reakcja wnioskodawcy na wymogi WHO, tym szybciej uzyskana zgoda na zastosowanie preparatu w sytuacjach awaryjnych (Emergency use listing - EUL).

Producent Covaxinu na bieżąco przesyła wymagane informacje, a eksperci WHO na bieżąco zapoznają się z dostarczonymi danymi - czytamy w indyjskiej prasie.

26 października WHO dopuści Covaxin w sytuacjach awaryjnych?

Pediatra i specjalista ds. walki z gruźlicą i HIV, dr Soumya Swaminathan, będąca naczelnym ekspertem WHO, napisała na Twitterze, że "grupa doradztwa technicznego Organizacji zbierze się 26 października, by rozważyć dopuszczenie szczepionki Covaxin w sytuacjach awaryjnych".

- Naszym celem jest posiadanie szerokiego portfolio szczepionek zatwierdzonych do użytku w sytuacjach awaryjnych oraz rozszerzenie dostępu całej ogólnoświatowej populacji do tych szczepionek - dodała. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum