Szczepionka AstraZeneca zawieszona w dziewięciu europejskich krajach. Jak będzie w Polsce?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2021 19:11

Norweskie władze wstrzymały szczepienia przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca. Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały również Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy i Islandia. Minister Adam Niedzielski zapewnił, że Polska przygląda się tej sprawie.

Szczepionka AstraZeneca zawieszona w dziewięciu europejskich krajach. Jak będzie w Polsce?
W Polsce preparatem AstraZeneca szczepieni byli m.in. nauczyciele. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Dziewięć europejskich krajów wstrzymało szczepienia preparatem AstraZeneca
  • Duńskie władze podejrzewają poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi
  • Minister Adam Niedzielski zapewnił, że Polska przygląda się tej sprawie

- Wstrzymujemy szczepienia preparatem AstraZeneca, ponieważ chcemy przyjrzeć się bliżej jego skutkom ubocznym. Jest to zgodne z zasadą ostrożności - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego (FHI).

Bukholm potwierdził, że dochodzenie w tej sprawie niezależnie od Europejskiej Agencji Leków rozpoczęła już Norweska Agencja Leków.

Poważne efekty uboczne?

W czwartek rano duńskie władze poinformowały o wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła tę szczepionkę. "Możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi" - napisał na Twitterze minister zdrowia Danii Magnus Heunicke.

Zanim norweskie władze ogłosiły wstrzymanie szczepienia preparatem AstraZeneca z jego podawania zrezygnowało kilka norweskich gmin, w tym Bergen, Trondheim oraz Stavanger.

Z danych FHI wynika, że w Norwegii od początku roku specyfikiem AstraZeneca zaszczepiono 127 400 osób.

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały również Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy i Islandia.

Na taki krok nie zdecydowała się Szwecja. "Obecnie nie uważamy, że istnieją wystarczające powody, aby zaprzestać szczepień preparatem AstraZeneca" - oświadczyła w czwartek w komunikacie szwedzka Agencja Produktów Medycznych.

Niedzielski: nie obserwujemy ryzyka

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany został dzisiaj podczas konferencji prasowej o to, czy w Polsce zanotowano przypadki zakrzepów krwi, związane z przyjęciem szczepionki AstryZeneki.

Minister zapewnił, że Polska przygląda się tej sprawie, a Europejska Agencja Leków prowadzi bardzo szczegółowy monitoring tych przypadków.

- Mamy już jedną opinię, która przez Komitet ds. Oceny Ryzyka przy EMA (Europejskiej Agencji Leków - PAP) została wydana. Wskazuje ona, że nie ma bezpośredniego związku między produktem szczepieniowym AstryZeneki a właśnie tymi przypadkami - podkreślił minister.

- U nas też nie obserwujemy takiego ryzyka czy takich sytuacji - dodał.

W Polsce tym preparatem szczepieni byli m.in. nauczyciele, a od początku marca osoby z grupy zero, które jeszcze nie przyjęły żadnej dawki szczepionki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum