• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionka AstraZeneca nie dla osób poniżej 40 lat?

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP07 maja 2021 18:28

Ryzyko zakrzepów krwi w przypadku szczepionki AstraZeneca wynosi ok. 1 przypadek na 100 tys. osób między 40. a 49. rokiem życia, ale wzrasta do jednego na 60 tys. wśród osób w wieku 30-39 lat - informuje brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Szczepionka AstraZeneca nie dla osób poniżej 40 lat?
Szczepionka firmy AstraZeneca jest jedną z trzech dopuszczonych do użycia w Wielkiej Brytanii. Fot. Shutterstock
  • Wśród 28,5 mln osób, które dostały szczepionkę firmy AstraZeneca, wystąpiły 242 przypadki zakrzepów krwi; 49 osób zmarło
  • Ryzyko zakrzepów krwi wynosi ok. 1 przypadek na 100 tys. osób między 40. a 49. rokiem życia, ale wzrasta do jednego na 60 tys. w przypadku osób w wieku 30-39 lat
  • Według szacunków rządowej agencji Public Health England (PHE), dzięki szczepieniom, tylko w Anglii do końca marca udało się zapobiec ponad 10 tys. zgonów z powodu Covid-19

Do tej pory Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji zalecała, by w związku z rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi, które mogą powstawać po tej szczepionce, podawać inne preparaty osobom poniżej 30 lat.

AstraZeneca mniej ryzykowna dla osób starszych?

Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA oświadczyła, że bilans korzyści i zagrożeń wynikających ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca jest bardzo korzystny u osób starszych, ale "bardziej zrównoważony" w przypadku młodszych grup wiekowych, które znacznie rzadziej poważnie chorują na Covid-19.

Według najnowszych danych MHRA, obejmujących okres do 28 kwietnia, wśród 28,5 mln osób, które dostały szczepionkę firmy AstraZeneca, wystąpiły 242 przypadki zakrzepów krwi; 49 osób zmarło.

Ryzyko zakrzepów krwi wynosi ok. 1 przypadek na 100 tys. osób między 40. a 49. rokiem życia, ale wzrasta do jednego na 60 tys. w przypadku osób w wieku 30-39 lat. Natomiast wskaźnik zgonów z tego powodu w grupie 40-49 lat wynosi dwa na milion osób, a w grupie 30-39 lat - cztery na milion. Jednocześnie ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 w przypadku zakażenia się koronawirusem spada w młodszych grupach wiekowych.

Osoby młodsze niż 40 lat: jaka szczepionka?

- Ponieważ zakażenia Covid-19 są coraz bardziej pod kontrolą, zalecamy, aby dorosłym w wieku 18-39 lat, którzy nie mają innych chorób towarzyszących, zaoferować alternatywy wobec szczepionki Oxford-AstraZeneca, jeśli są ona dostępne i jeśli nie powoduje to opóźnień w przyjęciu szczepionki - wyjaśnił prof. Wei Shen Lim z JCVI.

Wcześniej na podobne zalecenia w stosunku do szczepionki Johnson&Johnson wskazywała dr Leana Wen.

Więcej na ten temat pisaliśmy: Dr Leana Wen: szczepionkę J&J rekomenduję kobietom powyżej 50 r.ż i mężczyznom. Młodszym paniom - te oparte o mRNA

JCVI dodała, że szczepionka firmy AstraZeneca jest jedną z trzech dopuszczonych do użycia w Wielkiej Brytanii, która może być przechowywana w temperaturze, jaka jest w zwykłych lodówkach, co oznacza, że w niektórych okolicznościach jest to jedyny możliwy preparat do zaoferowania. Podkreślono też, że większość przypadków zakrzepów krwi miało miejsce po pierwszej dawce, więc osoby, które ją przyjęły i nie odczuwały żadnych skutków ubocznych, mogą również przyjąć drugą dawkę tego produktu.

Według szacunków rządowej agencji Public Health England (PHE), dzięki szczepieniom, tylko w Anglii do końca marca udało się zapobiec ponad 10 tys. zgonów z powodu Covid-19. Oprócz produktu firmy AstraZeneca, w Wielkiej Brytanii używane są jeszcze szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum