Szczepionek przeciw grypie nadal brakuje

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 11:38

Jak dotąd, wbrew obietnicom resoru zdrowia o zwiększonej dostawie szczepionek przeciwko grypie w aptekach nadal trudno o te preparaty. Farmaceuci przyznają, że otrzymują ułamek zamówionych dostaw.

Szczepionek przeciw grypie nadal brakuje
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że do kraju trafi pula dodatkowych 500 tys. szczepionek przeciwko grypie, które mają zasilić  przychodnie i apteki. Lekarze pytają: do kogo trafią dodatkowe szczepionki  i kiedy?

Jak wskazuje Gazeta Wyborcza, apteki otrzymują niekiedy zaledwie 10 proc. złożonych zamówień, a dystrybutor przyznaje, że nie może zapewnić dostaw takiej ilości szczepionek, jaka została zamówiona. Po pierwsze, zainteresowanie nimi jest dużo większe niż w ubiegłym roku i dostępną liczbę dawek trzeba rozdysponować między więcej podmiotów. A po drugie, liczba szczepionek przeznaczonych przez producenta do sprzedaży na rynku polskim jest znacznie ograniczona.

Mniej szczepionek otrzymają też największe sieci placówek medycznych, w których pakiety wykupują m.in. firmy i korporacje. W wielu tworzone są listy chętnych do zaszczepienia przeciw grypie. Jednak i sieciowe centra otrzymają średnio o ok. 20 proc. mniej szczepionek, niż zamówiły.

Jak wskazuje GW zapowiedzi o dodatkowej puli szczepionek w kraju mogą nie w pełni się potwierdzić. Dystrybutorzy preparatu w Polsce zaznaczają, że etap składania zamówień już się skończył i producenci nie wyprodukują więcej szczepionek. Producenci mają swoje rezerwy. Jak udało się ustalić GW, dwóch z nich zwiększyło dostawy dla Polski o 50 tys. dawek każdy. To daje 100 tys. szczepionek a nie zapowiadane pół miliona dawek.

Więcej: gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum