Szczepili pacjentów specyfikami nadającymi się wyłącznie do utylizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2018 10:25

Preparaty przeznaczone do utylizacji były podawane nawet noworodkom. Lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Jest co najmniej kilkaset takich przypadków - informuje w poniedziałek (5 lutego) Dziennik Gazeta Prawna.

Szczepili pacjentów specyfikami nadającymi się wyłącznie do utylizacji
Źle przechowywana szczepionka nie działa Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Większość szczepionek wymaga przechowywania w określonej temperaturze, dlatego znajdują się w lodówkach. Inspektorzy farmaceutyczni sprawdzili jednak ostatnio, czy sprzęt chłodniczy w aptekach i przychodniach działa oraz czy placówki te są wyposażone w agregatory na wypadek braku prądu.

Efekt kontroli przeraża. Nie dość, że wykazano, iż tysiące szczepionek nadaje się do utylizacji, to są dowody na to, że lekarze stosowali je wiedząc, że specyfik należy zniszczyć.

Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie ukrywa, że jest zszokowany brakiem wyobraźni takich osób. Dodaje, że problem dotyczy wielu, jeśli nie wszystkich województw.

W najbliższych dniach o sprawie zostanie poinformowana prokuratura, bowiem - zdaniem kontrolerów - doszło do narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia i życia. Źle przechowywana szczepionka nie działa, tymczasem rodzice są przekonani, że zaszczepili dziecko. Producenci nie wykluczają też, że na skutek przegrzania preparatu mogą wystąpić objawy niepożądane.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum