• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepiłeś się za granicą? Możesz mieć problem. Dyrektor CeZ wyjaśnia

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 lipca 2021 06:53

Jak przekazał dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek, osoba po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 za granicą i drugiej w Polsce, jest uznawana za w pełni zaszczepioną. Istnieje jeden warunek - szczepionka musi być dopuszczona przez UE.

Szczepienia za granicą będą uzupełniane w e-Karcie Pacjenta. Fot. Shutterstock
  • Centrum e-Zdrowia szykuje prace modernizacje, które pomogą w uzupełnianiu danych o zagranicznym szczepieniu (dotyczy to wyłącznie szczepionek uznawanych na terenie UE)
  • Obecnie osoba, która przyjęła jedną z dwóch dawek poza Polską posiada dwa certyfikaty i widnieje jako zaszczepiona jedną dawką
  • Nowe rozwiązanie ma zostać udostępnione pod koniec sierpnia tego roku

Zmiany w Centrum e-Zdrowia

Centrum e-Zdrowia potwierdziło w rozmowie z PAP, że trwają prace nad rozwiązaniem uzupełniania danych historycznych, żeby można było zagraniczne szczepienie dopisać do naszego systemu tak, aby pojawiła się w nim informacja o pełnym zaszczepieniu. Dotyczy to jedynie szczepionek zaakceptowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA). Rozwiązanie to powinno być udostępnione do końca sierpnia 2021 roku.

Obecnie, jeśli ktoś przyjął jedną dawkę poza Polską i drugą w Polsce, to posiada dwa certyfikaty o przyjęciu pierwszej dawki w dwóch krajach.

- Taka osoba w polskim systemie widnieje jako zaszczepiona jedną dawką. Wynika to z tego, że jedynie szczepienie wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień może zostać odnotowane w e-Karcie Pacjenta i będzie potwierdzone polskim certyfikatem - wyjaśnił Kieszek.

Zapytany o to, jakiej liczby osób taka sytuacja może dotyczyć odpowiedział, że CeZ nie dysponuje takimi danymi.

Ważne dokumenty potwierdzające szczepienie

Równocześnie zaznaczył, że strona polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła komplet szczepień preparatem uznawanym przez KE (preparat Pfizera o nazwie Comirnaty, Moderny - Covid-19 Vaccine Moderna, AstryZeneki - Vaxzevria i firmy Janssen - COVID-19 Vaccine Janssen) i od przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.

- Osoba taka jest traktowana jako zaszczepiona i może być na przykład zwolniona z kwarantanny, czy nie będzie wliczana do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych. Nie pozwala to jednak na wpisanie takiego szczepienia do system e-zdrowie (P1), tak by było one widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta - wyjaśnił dyrektor CeZ.

Szczepienie poza UE

Osoby, które przyjęły szczepienie w innym państwie mogą posługiwać się zaświadczeniami wydanymi przez ten kraj. Jeśli szczepienie to miało miejsce w UE, to osoby te będą mogły pobrać Unijny Certyfikat COVID zgodnie ze ścieżką zapewnioną przez władze danego kraju.

- Jeśli szczepienie zostało wykonane poza UE, to Unijny Certyfikat COVID może być kompatybilny z innymi systemami w krajach trzecich, ale jest to kwestia oddzielnie wypracowanych porozumień między UE a danym państwem - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum