Szczepienie przypominające przeciw COVID-19. Jak realizować schemat mieszany i homologiczny
Choć Minister Zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu schematów mieszanych w szczepieniu przeciw Covid-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen, nadal rekomendowanym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu - zauważa Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Schematy mieszane szczepienia zostały dopuszczone w oparciu o aktualne zalecenia Rady Medycznej
- Nadal rekomendowanym schematem podstawowym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA
- Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidualnych wskazań do takiego postępowania. Podanie szczepionki powinno nastąpić w schematach obejmujących właściwe dawkowanie
Schemat podstawowy szczepienia przeciw COVID-19
Jak zwraca uwagę Bożena Janicka, specjalista medycyny rodzinnej, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, od 3 stycznia br. obowiązują nowe zasady realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Schematy mieszane szczepienia zostały dopuszczone w oparciu o aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, a także w oparciu o stanowiska Europejskiej Agencji Leków (EMA), Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Zgodnie ze schematem I (podstawowym) osobom od 18. roku w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Moderna, Pfizer lub AstraZeneca, gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta - niezależnie od zaistniałej przyczyny - można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA, lub szczepionkę AstraZeneca, zachowując odstęp minimum 28 dni między dawkami.
Schematy mieszane szczepienia przeciw COVID-19
Nadal rekomendowanym schematem podstawowym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA.
Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidualnych wskazań do takiego postępowania. W tym schemacie (II) - w szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób od 18. roku życia zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:
• po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA(Moderna,Pfizer) lub AstraZeneca podanie szczepionki mRNA w odstępie co najmniej 5 miesięcy,
• po szczepieniu szczepionką COVID-19 VaccineJanssen podanie szczepionki COVID-19 VaccineJanssen lub szczepionki mRNA (Pfizer lubModerna) w odstępie co najmniej 2 miesięcy,
• dawka przypominająca szczepionki COVID-19 VaccineJanssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.
Jakie szczepionki w dawce przypominającej
U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:
• Pfizer w pełnej dawce 0,3 ml;
• Moderna połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml;
• VaccineJanssen w pełnej dawce 0,5 ml (z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA).
Jak zaznacza Bożena Janicka, nowe schematy dają wiele różnych możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19, przyspieszenie szczepień przypominających już po 5 miesiącach, a po szczepionce jednodawkowej VaccineJanssen już po 60 dniach, czyli 2 miesiącach, zawsze z uwzględnieniem indywidualnych wskazań.
- Nam, lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, pozostaje jedynie zaapelować do wszystkich osób niezaszczepionych oraz tych, którzy wahają się z przyjęciem dawki przypominającej. Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, a piąta fala z Omikronem niestety już zagląda do naszych drzwi - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)