×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienie przeciw grypie i COVID-19 podane jednocześnie? Cessak: nie przewiduje się powikłań

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia24 września 2021 13:34

Prezes URPL Grzegorz Cessak wypowiedział się na Twitterze o jednoczesnym podawaniu szczepionek przeciw grypie i COVID-19. - Nie przewiduje się żadnych powikłań - napisał.

Szczepienie przeciw grypie i COVID-19 podane jednocześnie? Cessak: nie przewiduje się powikłań
Nie przewiduje się powikłań po zaszczepieniu się przeciw grypie i covid jednocześnie. Fot. siekierski.photo / Shutterstock.com
  • Szczepienie przeciw COVID podane jednocześnie ze szczepieniem przeciw grypie? Ten pomysł budzi wątpliwości
  • Ale eksperci przekonują, że to dobre rozwiązanie. Wypowiedział się na ten temat również prezes URPL Grzegorz Cessak
  • Podczas debaty Flu&Covid-19 Forum dr hab. Ernest Kuchar podkreślił, że eksperci rekomendują podanie obu szczepionek podczas jednej wizyty, ale każdą w osobną rękę

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przytoczył w twitterowym poście dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące łączenia szczepionek przeciw COVID-19 i grypie.

- Nie przewiduje się ŻADNYCH powikłań przy jednoczesnym podawaniu dwóch różnych szczepionek! Eksperci potwierdzają, że szczepienie p/grypie jest kluczowe dla zdrowia i życia w kontekście epidemii #C19 - pisze specjalista.

Grypa i COVID-19 atakują podobne populacje

Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar przypomniał, że wirus grypy i koronawirus atakują podobne populacje. - Jeżeli chodzi o osoby z chorobami przewlekłymi czy osoby starsze, to tak samo uderza grypa, jak i COVID-19. Objawy też są takie same. Poza tym, pacjentowi, który trafia do szpitala, jest wszystko jedno czy to grypa, czy COVID-19 go tam sprowadziła - zaznaczył ekspert.

Najgroźniejszym powikłaniem obu zakażeń jest zaostrzenie chorób przewlekłych, przede wszystkim incydenty sercowo-naczyniowe, a proces zapalny w naczyniach, w śródbłonku może utrzymywać się jeszcze tygodniami, co prowadzi do zwiększonej częstości występowania i udarów i zawałów serca. 

Szczepienie przeciw grypie i COVID: razem czy osobno?

- W związku z sytuacją ograniczonej możliwości systemu ochrony zdrowia, a jednocześnie zagrożenia zarówno przez COVID-19, jak też przez grypę, najrozsądniejsze wydaje się skorzystanie z jednej wizyty do obu szczepień - podkreślił Kuchar.

Dlatego eksperci rekomendują jednoczesne (w trakcie jednej wizyty, w dwie różne kończyny) szczepienia przeciw COVID-19 i grypie wszystkimi dostępnymi dla danej grupy wiekowej na polskim rynku szczepionkami. Szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19.

- Rekomendujemy też uspokojenie pacjentów i lekarzy w kwestii tego, że nie wiąże to się z jakimś większym ryzykiem działań niepożądanych - dodał dr hab. Ernest Kuchar.

Takie rekomendacje wydały już: Austria, Dania, Finlandia, Czechy, Niemcy, Rumunia, USA i Francja.

Czytaj więcej: Eksperci apelują: szczepienia na grypę i COVID-19 podczas jednej wizyty

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum