Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn? "Może tymczasowo utrudnić zajście w ciążę"

Autorzy: PAP; oprac. KK • Źródło: PAP25 sierpnia 2022 06:15

Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn i tylko czasowo może utrudnić zajście w ciążę – twierdzi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do doniesień naukowych o przejściowym obniżeniu parametrów nasienia po podaniu szczepionki.

Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn? "Może tymczasowo utrudnić zajście w ciążę"
Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn i tylko czasowo może utrudnić zajście w ciążę - mówi prof. Szuster-Ciesielska. Fot. Shutterstock

 

Niekorzystny wpływ COVID-19 na nasienie

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie zaznaczyła, że COVID-19, jak i inne choroby wirusowe, tymczasowo wpływają niekorzystnie na jakość nasienia mężczyzn.

- Uważa się, że każdy dzień gorączki obniża stężenie plemników nawet o 9 proc. i zmniejsza ich ruchliwość o ok. 4,5 proc. Ten stan wraca do normy w ciągu trzech miesięcy - przekazała wirusolog.

Odnosząc się do szczepienia przeciw COVID-19 podkreśliła, że także ono wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego w organizmie. - Tak jak w przypadku innych szczepionek, pobudzana jest wtedy odpowiedź odpornościowa organizmu, tzn. podnosi się temperatura, rozwijają się objawy stanu zapalnego, co jest zupełnie naturalne, bo tak reaguje organizm na szczepionkę - wyjaśniła profesor.

Obniżenie parametrów nasienia - tylko przejściowe

Podkreśliła, że z różnych prac badawczych naukowców na całym świecie wynika, że rzeczywiście podanie szczepionki przeciwko COVID-19 również wiąże się z przejściowym obniżeniem parametrów nasienia. - Z publikacji naukowców z Izraela wynika, że spadek stężenia plemników wynosi ok. 15 proc., a o 22 proc. zmniejsza się ich ruchliwość - poinformowała wirusolog.

Prof. Szuster-Ciesielska jednocześnie podkreśliła, że po upływie od 60 do 150 dni od zaszczepienia, parametry nasienia wracają do wartości sprzed podania szczepionki. Dodała, że po przechorowaniu COVID-19 ten czas wynosi ok. trzech miesięcy. - Poprawa nie następuje z dnia na dzień, tylko stopniowo. Nie można więc powiedzieć, że mężczyzna jest bezpłodny w ciągu tych kilku miesięcy po zaszczepieniu, bo to nieprawda. Mężczyzna może spłodzić potomka, choć to może być trochę trudniejsze ze względu na obniżenie liczby i ruchliwości plemników - wyjaśniła ekspertka.

- Aczkolwiek jasno trzeba powiedzieć, że szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn i tylko czasowo może utrudnić zajście w ciążę - sprecyzowała wirusolog. Dodała, że do tej pory nie pojawiły się żadne sygnały od par o jakichkolwiek problemach z zajściem w ciążę po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum