×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczepienie na COVID-19 poprawia jakość nasienia. Mężczyźni produkują więcej plemników. Zaskakujące wyniki badań

Autor: PAP • Źródło: PAP28 czerwca 2021 13:10

Zaskakujący efekt szczepienia na COVID-19. Według badaczy szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 nie tylko nie zaburza płodności mężczyzn, ale może poprawić jakość nasienia. O odkryciu informują naukowcy w piśmie JAMA.

Szczepienie na COVID-19 poprawia jakość nasienia. Mężczyźni produkują więcej plemników. Zaskakujące wyniki badań
Szczepienie na COVID-19 ma poprawiać jakość męskiego nasienia/Fot. Shutterstock
  • Badania wśród 45 mężczyzn w wieku 18-50 lat przeprowadzili specjaliści University of Miami
  • Wykorzystano dwie szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, oparte na technologii mRNA
  • Nasienie ochotników badano przed podaniem tych preparatów oraz średnio 70 dni po zastosowaniu drugiej dawki

Uzyskane wyniki nie potwierdzają obaw, że szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 może zaburzać płodność mężczyzn. To bardzo ważne, ponieważ część ankietowanych w USA osób z tego powodu nie chce się im poddać.

Szczepienie na COVID-19 nie tylko nie zaburza płodności mężczyzn. Wręcz przeciwnie

Tymczasem badania, którymi kierował prof. Daniel C. Gonzalez z uniwersytetu w Miami sugerują, że po zaszczepieniu się przeciwko COIVID-19 jakość nasienia badanych mężczyzn wyraźnie się poprawiła. Znacząco zwiększyła się zarówno liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność.

Rewelacyjne wyniki badań - poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo"- zaznacza na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Prof. Daniel C. Gonzalez i jego współpracownicy twierdzą, że jakość nasienia poprawiła się nawet u mężczyzn z oligospermią, obniżoną liczba plemników (poniżej 20 mln/ml). W badanej grupie było ośmiu ochotników z tą dolegliwością, a liczba plemników średnio nie przekraczała u nich 8,5 mln/ml. Po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 preparatami mRNA u siedmiu z nich liczba plemników wzrosła do poziomu prawidłowego (mediana to 22 mln/ml).

Autorzy badań zapewniają, że u żadnego z badanych mężczyzn nie doszło do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu. Schorzenie to dotyka około 1 proc. mężczyzn i jest trudne do leczenia. Nie stwierdzono, by pogorszył się jakikolwiek parametr jakości nasienia. W przypadku preparatów w technologii mRNA, w których nie wykorzystuje się żywych wirusów, nie jest to raczej możliwe - dodają specjaliści amerykańscy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum