Szczepienie na COVID-19 bez skierowania. Jak zapisać się na dawkę przypominającą?

Autor: oprac. JKB • Źródło: pacjent.gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl, szpital1.bytom.pl, Rynek Zdrowia12 sierpnia 2022 17:00

Skierowanie na czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 jest wystawiane grupom takim. jak osoby przewlekle chore powyżej 12 roku życia czy też osoby 60+. Jeśli pacjent należy do jednej ze wskazanych grup ryzyka, a mimo to nie otrzymał e-skierowania, należy wykonać kilka prostych kroków.

Szczepienie na COVID-19 bez skierowania. Jak zapisać się na dawkę przypominającą?
Szczepienie na COVID-19 można połączyć ze szczepieniem na grypę. Fot. AdobeStock
 • Obecnie e-skierowanie na czwartą dawkę szczepionki są wystawiane osobom chorym przewlekle i zaburzeniami odporności
 • E-skierowanie na szczepienie znajduje się na koncie IKP, które można w każdej chwili sprawdzić poprzez aplikację mojeIKP
 • Istotną rolę odgrywa także oznaczenie szczepienia w systemie: jeśli pierwsze szczepienie przypominające zostało określone jako 3/3, wówczas pacjent nie otrzyma skierowania na drugą dawkę przypominającą
 • Warto również pamiętać o tym, że nie ma przeszkód przed jednoczesnym zaszczepieniem się na COVID-19 i grypę

Brak e-skierowania na czwartą dawkę szczepionki

Każde skierowanie na szczepienie znajduje się w aplikacji  IKP, dostępnej także w formie aplikacji na telefon mojeIKP. Jak wyjaśnia portal pacjent.gov.pl, jeśli pacjent należy do jednej z grup podwyższonego ryzyka (tj. ma powyżej 60 lat albo mieści się w przedziale wiekowym 18-59 lat i choruje przewlekle), a nie ma wystawionego e-skierowania, należy sprawdzić:

 • czy upłynęło 120 dni od ostatniego szczepienia,
 • czy upłynęło 30 dni od zdiagnozowania COVID-19 (w przypadku ozdrowieńca),
 • czy punkt szczepień wpisał prawidłowo poprzednie szczepienia (można to zweryfikować na swoim Internetowym Koncie Pacjenta).

Jeżeli punkt szczepień oznaczył szczepienie trzecią dawką jako:

 • 3/3 – pacjent nie otrzyma e-skierowania na drugie szczepienie przypominające, bo pierwsza przypominająca została opisana jako dodatkowa (uzupełniająca),
 • 1/P – po 120 dniach pacjent dostanie automatycznie e-skierowanie na drugie szczepienie przypominające.

W przypadku osób chorujących przewlekle w wieku 18+ i pierwszą dawkę przypominającą mają wpisaną prawidłowo, ale jednak nie otrzymali e-skierowania, powinni zgłosić się do lekarza prowadzącego lub lekarza POZ z prośbą o jego wystawienie.

Z kolei dzieciom chorym przewlekle e-skierowanie na drugą dawkę przypominającą zawsze wystawia lekarz.

Jak się zapisać na szczepienie?

Chcąc zapisać się na szczepienie, wystarczy skorzystać z jednej z kilku wygodnych możliwości:

 • wejść w e-skierowanie, które jest dostępne w aplikacji mojeIKP i kliknąć na "Umów szczepienie", wybrać termin i miejsce, zatwierdzić,
 • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 w godz. 7.00-20.00, 
 • skontaktować się z wybranym punktem szczepień,
 • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl (logowanie możliwe przez Profil Zaufany).

Szczepienie na COVID-19 i grypę jednocześnie

Jak podkreśla natomiast portal szczepienia.pzh.gov.pl, nie zaleca się już konieczności zachowania określonego odstępu pomiędzy szczepieniem przeciw COVID-19 oraz innymi szczepieniami. Dzięki doświadczeniu w realizacji szczepień przeciwko COVID-19, a także znanego mechanizmu ich działania, eksperci złagodzili swoje stanowisko w sprawie tego zalecenia.

Co więcej, na co wskazuje portal, eksperci zachęcają pacjentów do szczepienia przeciwko grypie i COVID-19 podczas jednej wizyty.

Dlaczego warto zaszczepić się czwartą dawką?

Już wkrótce zacznie się nowy rok szkolny, a wraz z nim powrót dzieci i młodzieży do szkół. Wrzesień oznacza również koniec okresu urlopowego, czyli wzmożonego przemieszczania się ludzi w miejsca o dużym nagromadzeniu.

Z tego też powodu wielu ekspertów zachęca pacjentów do skorzystania z możliwości przyjęcia czwartej dawki szczepionki, by ochronić się przed niebezpieczeństwem.

- Każde zachorowanie to pewnego rodzaju loteria i nie sposób ocenić, czy pacjent przejdzie je łagodnie czy ciężko. Dlatego trzeba skorzystać z możliwości regularnych szczepień. Każde przypomnienie jest bardzo ważne dla organizmu, zwłaszcza chorego, który szybciej zapomina doświadczenie immunologiczne. Po dwóch latach już wiemy w oparciu o rzetelne dane, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Czwarta dawka to ta sama szczepionka mRNA. Nowych szczepionek jeszcze nie ma – powiedział dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu w komunikacie szpitalnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum