RMF FM/Rynek Zdrowia | 22-04-2021 15:05

Szczepienia: ważna zmiana w zapisach dla osób w wieku 40-49 lat

Uwalniamy możliwość dowolnego wyboru terminu dla wszystkich osób w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia chęci na szczepienia i miały wystawione e-skierowanie 31 marca - poinformowano na rządowym koncie na Twitterze.

Zmiany w programie szczepień dla osób w wieku 40-49 lat. Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

  • Centrum Informacyjne Rządu na koncie "SzczepimySię" na Twitterze poinformowało o "uwolnieniu terminów" szczepień dla osób między 40. a 49. rokiem życia
  • Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie
  • Polacy mogą być szczepieni preparatami czterech firm. Tylko jedna szczepionka - Johnson&Johnson - jest jednodawkowa

"W związku ze zbliżającą się rejestracją rocznika 1973 uwalniamy możliwość dowolnego wyboru terminu dla wszystkich osób w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia chęci na szczepienia i miały wystawione e-skierowanie 31 marca" - poinformowano krótko po godzinie 10. na koncie "#SzczepimySię".

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski sygnalizował dziś znaczne przyspieszenie w dostawach szczepionek.

Szykuje się przyspieszenie

Od czwartku na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1971 (50-latkowie). Zapisać się można przez internet, infolinię, SMS-em lub w punkcie szczepień.

Od 24 kwietnia na szczepienie będzie mógł się rejestrować rocznik 1973. Od 26 kwietnia każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników. Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

Polacy szczepieni są preparatami czterech firm. Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a Johnson&Johnson to szczepionka jednodawkowa.