• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia w zakładach pracy bardzo pożądane. 700 firm zgłosiło chęć udziału

Autor: oprac. KM • Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP, gov.pl, Rynek Zdrowia06 maja 2021 11:01

Firmy na Pomorzu chcą szczepić pracowników. W jednej zaszczepiono już 1500 osób. O blisko 700 chętnych na szczepienia firmach w całej Polsce mówił minister Michał Dworczyk.

Szczepienia w zakładach pracy bardzo pożądane. 700 firm zgłosiło chęć udziału
W całej Polsce pracodawcy zgłosili ponad 600 tys. pracowników. Fot. Shutterstock
  • Od 4 maja zakłady pracy mogą zgłaszać pracowników na szczepienia przeciw COVID-19 pod warunkiem wyznaczenia minimum 300 osób
  • Zakłady z Pomorza to jeden z przykładów znaczącego zapotrzebowania na szczepienia - w jednej z firm zaszczepiło się już 1,5 tys. osób
  • Minister Michał Dworczyk poinformował, że zakłady pracy nie będą miały "możliwości szczególnego wyboru" szczepionki, którą zaszczepieni będą delegowani pracownicy

Serwis Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we wtorek umożliwił pracodawcom zapisywanie podległych im pracowników a także rodzin pracowników na szczepienia przeciw COVID-19. Celem zgłoszenia pracodawca powinien wypełnić stosowny formularz, jednak bez podawania konkretnych danych osobowych pracowników.

Minimalna liczba zgłoszonych osób z ramienia jednej firmy wynosi 300. W przypadku zgłoszenia obejmującego więcej niż 10 tys. osób szczepienia mogą następować etapami. Przewidywany czas, w którym pracownicy jednej firmy zostaną zaszczepieni, wynosi 5 dni.

Pomorskie: firmy bardzo zainteresowane szczepieniami

Jednym z regionów, w których zainteresowanie szczepieniami ze strony firm jest szczególnie duże, jest Pomorze. Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w rozmowie z mediami poinformował, że już trzy miesiące wcześniej firmy zlokalizowane na terenie województwa pomorskiego zgłaszały chęć szczepienia pracowników i dodał, że od wyszczepienia pracowników zależy "funkcjonowanie, ciągłość produkcji" i że "wszystkim jest to na rękę, bo działająca dobrze firma nie będzie zwalniać ludzi". Podkreślił również, że pracownicy sami zgłaszają chęć poddania się szczepieniu, a pracodawcy chcą ponosić koszty zorganizowania punktów szczepień, ponieważ ważne jest, by pracownicy zostali zaszczepieni możliwie najszybciej.

Przykładem firmy, która zadziałała prężnie w zakresie organizacji szczepień, jest STU ERGO Hestia SA z siedzibą w Sopocie. Chętnych na szczepienie było 1 tys. pracowników, którzy dodatkowo zgłosili prawie 2 tys. bliskich osób. Połowa zgłoszonych już została zaszczepiona. Biuro Komunikacji firmy przewiduje, że do połowy maja wszystkie zgłoszone osoby otrzymają pierwszą dawkę szczepionki.

W całej Polsce zgłoszono ponad 600 tys. pracowników

Szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z mediami poinformował o prawie 700 firmach zgłoszonych do udziału w programie szczepień pracowników. - To jest znacznie ponad 600 tysięcy pracowników - powiedział, dodając, że sam proces szczepień jeszcze się nie rozpoczął.

Pytany o możliwość wyboru szczepionki przez zakłady pracy odrzekł, że do zaszczepienia pracowników będą wykorzystywane dostępne szczepionki i że "nie będzie możliwości szczególnego wyboru". - Będą obowiązywały takie same zasady w zakładach pracy, jak i w innych punktach, w których szczepimy się, punktach populacyjnych, punktach szczepień powszechnych - mówił Dworczyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum