Szczepienia w drugim kwartale? Dworczyk: nie możemy nic zaplanować

Autor: jj/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 12:47

Nie otrzymaliśmy informacji od producentów dotyczących dostaw w drugim kwartale. W konsekwencji nie możemy dzisiaj w sposób odpowiedzialny zaplanować programu szczepień na drugi kwartał - powiedział w czasie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia Michał Dworczyk, szef KPRM.

Szczepienia w drugim kwartale? Dworczyk: nie możemy nic zaplanować
Na zdj. posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia. Fot. screen sejm.gov.pl

- W zakresie szczepienia grupy „0” są dobre i złe informacje. Te dobre są takie, że udało się zaszczepić 94 proc medyków, którzy wyrazili chęć szczepienia. Złe natomiast, że nie udało się zaszczepić wszystkich medyków ze względu na perturbacje z dostawami szczepionek - mówił minister Dworczyk

- Cały czas mimo działań Komisji Europejskiej i naszych rozmów bilateralnych z producentami szczepionek nie otrzymaliśmy informacji dotyczących dostaw w drugim kwartale. W konsekwencji nie możemy dzisiaj w sposób odpowiedzialny zaplanować programu szczepień na drugi kwartał. Słyszymy tylko, że te dostawy będą i że będą większe… Jednak żadnych konkretów oficjalnie nie mamy - wyjaśniał.

Dodał, że to jest właśnie przyczyną, że nie można przedstawić harmonogramu szczepień od kwietnia.

- Możemy prosić tylko wszystkich seniorów, wszystkie osoby, które chcą się zaszczepić i na to czekają, o cierpliwość. Mamy nadzieję, że wkrótce te informacje do nas trafią i stworzymy harmonogram, uruchomimy nowe terminy szczepień i przedstawimy to opinii publicznej.

Jak mówił minister, trzeba zwrócić uwagę na pozytywną zmianę, jaka się dokonała w polskim społeczeństwie w sprawie szczepień. Pod koniec ubiegłego roku osób deklarujących gotowość do szczepienia było niewiele ponad 30 procent.

- Dzisiaj ten odsetek chcących się zaszczepić, w zależności od badania od 60 do 70 procent. To jest nasz wspólny sukces - lekarzy, pielęgniarek, rządu prowadzącego kampanie informacyjną, wszystkich którzy angażują się w program szczepień. Taka zmiana postawy z punktu widzenia naszego celu – zaszczepienia jak największej części populacji Polaków jest bardzo pozytywne - mówił minister Dworczyk.

Dodał, że nie we wszystkich krajach chęć zaszczepienia rośnie. Wręcz przeciwnie. Jest szereg takich, w których po rozpoczęciu programu szczepień liczba zainteresowanych szczepieniem, odwrotnie niż w Polsce, wyraźnie zmalała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum