• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia w aptekach: Ministerstwo Zdrowia określi wymagania

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP24 maja 2021 13:30

W katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 znajdą się apteki ogólnodostępne – zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Drugi projekt określi wymagania.

Szczepienia w aptekach: Ministerstwo Zdrowia określi wymagania
W katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 znajdą się apteki ogólnodostępne. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • MZ skierowało w poniedziałek do konsultacji dwa projekty rozporządzeń dotyczące szczepień w aptekach
  • Jeden wymienia w katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 apteki ogólnodostępne
  • Druga regulacja dotyczy szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, w której będą realizowane szczepienia

Projekt rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 stanowi wykonanie upoważnienia z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Szczepienia w aptekach: COVID-19, ale nie tylko

Projekt wymienia w katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 apteki ogólnodostępne. W ocenie skutków regulacji podano, że w Polsce jest ok. 12,1 tys. aktywnych aptek ogólnodostępnych.

Druga z projektowanych regulacji, to projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. W OSR podano, że Naczelna Rada Aptekarska (NRA) zgłosiła uwagę wskazującą na potrzebę wykreślenia z projektu odniesień do szczepień wyłącznie przeciwko COVID-19 ze względu na równoległe prace parlamentarne w zakresie przepisów wprowadzających szczepienia w aptekach w ogóle na poziomie ustawowym. Uwaga ta została uwzględniona.

Nie będzie oddzielnego wejścia dla chętnych na szczepienie, ale...

NRA zgłosiła również potrzebę przeformułowania brzmienia innego przepisu. Pierwotnie zaproponowano, że aby pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe apteki ogólnodostępnej mogło służyć do przeprowadzania szczepień, musi ono posiadać oddzielne wejście z zewnątrz apteki, co ograniczałoby kontakt osób szczepiących się z nieprzeprowadzającym szczepień personelem apteki, oraz innymi klientami apteki.

W ocenie Rady wymóg ten był niemożliwy do spełnienia w przypadku zasadniczej większości aptek ogólnodostępnych. Dlatego NRA zaproponowała rozwiązanie polegające na wprowadzeniu wymogu istnienia w aptece pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa. To rozwiązanie - jak podano w OSR - jest dużo bardziej elastyczne od pierwotnie zaproponowanego, dlatego projektodawca je zaakceptował i inkorporował do projektu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum