Szczepienia w aptekach. Farmaceuci czekają na przedłużanie umów z NFZ

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia21 grudnia 2022 15:30

Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia i NFZ. Mamy nadzieję, że przed końcem 2022 roku będzie pozytywna decyzja dotycząca przedłużenia lub podpisania nowych umów na szczepienia w aptekach - informuje Naczelna Izba Aptekarska.

Szczepienia w aptekach. Farmaceuci czekają na przedłużanie umów z NFZ
Szczepienia w aptekach mają być kontynuowane w 2023 roku. Fot. LJ/ PTWP
  • Prowadzę punkt szczepień w aptece. Umowy z NFZ na szczepienia obowiązują jeszcze 11 dni. Nie wiem co mówić pacjentom i jak planować grafik szczepień na styczeń, bo nigdzie nie ma jasnej informacji o nowych umowach na 2023 rok - informuje farmaceuta
  • Trwają rozmowy w tej sprawie, jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia - informuje nas Konrad Madejczyk, rzecznik prasowy NIA
  • Mamy nadzieję, że przed końcem 2022 roku – będzie pozytywna decyzja dotycząca przedłużenia lub podpisania nowych umów - dodaje

Apteki czekają na podpisanie kontynuacji umów

W połowie ubiegłego roku w aptekach ruszyły punkty szczepień przeciwko COVID-19. W tym roku rozszerzono możliwość wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach. Od 1 września 2022 roku w aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie.

Jednak wraz z końcem roku aptekom skończą się umowy na wykonywanie tych świadczeń. Farmaceuci czekają na możliwość podpisania kontynuacji umów na 2023 rok. Jak informuje na Twitterze jeden z farmaceutów, procedury przedłużają się.

Zapytaliśmy o to biuro prasowe Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Trwają rozmowy w tej sprawie, jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Mamy nadzieję, że przed końcem 2022 roku – będzie pozytywna decyzja dotycząca przedłużenia lub podpisania nowych umów - informuje nas Konrad Madejczyk, rzecznik prasowy i szef Biura Prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej.

- W związku z tym, że liczba nowych przypadków grypy z tygodnia na tydzień rośnie, już dziś możemy mówić o największej fali epidemii tego wirusa od lat – nie ma mowy o tym, żeby z uwagi na dobro pacjenta została podjęta inna decyzja niż utrzymanie szczepień w aptekach - dodaje.

Jak podaje OPZG, z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że od początku sezonu 2022/2023 do końca pierwszego tygodnia października tylko 43 tys. szczepień przeciw grypie wykonano w aptekach. Farmaceuci mają możliwość kwalifikowania i szczepienia pacjentów, ale nie mogą wystawiać recept, aby wydać szczepionkę. To zniechęca wielu pacjentów.

Na początku grudnia br. wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska zapowiedział, że resort pracuje nad rozwiązaniem, by była możliwość wykonania szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej, tak jak to było w przypadku COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum