• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia uczniów od 12. roku życia: resort edukacji udostępnił materiały informacyjne

Autor: oprac. KG • Źródło: MEiN, Rynek Zdrowia27 sierpnia 2021 08:40

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zestaw materiałów informacyjnych dotyczących szczepień przeciw Covid-19 uczniów od 12. roku życia.

Pierwszy tydzień września w polskich szkołach poświęcony będzie na działania informacyjne o szczepieniach przeciw Covid-19. Fot. Shutterstock
  • Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne (tzw. tydzień informacyjny)
  • Na stronie resortu edukacji dostępne są zestawy, które będą pomocne w zorganizowaniu lekcji z uczniami oraz spotkań informacyjnych z rodzicami
  • W pakiecie znalazły się filmy, scenariusze lekcji oraz dodatkowe materiały edukacyjne
  • Wszystkie materiały zostaną zamieszczone także na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE)

Jak przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne (tzw. tydzień informacyjny).

W tym czasie dyrektorzy zorganizują spotkania informacyjne z rodzicami dotyczące szczepień dzieci od 12. roku życia. Odbędą się także lekcje, nie tylko wychowawcze, związane z tym tematem.

W zorganizowaniu tygodnia informacyjnego w szkołach pomocne będą pakiety edukacyjne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Materiały te zostaną wysłane do wszystkich szkół i placówek w Polsce za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej. 

Szczepienia uczniów - co znajduje się w pakiecie informacyjnym MEiN

W pakiecie informacyjnym dotyczącym szczepień przeciw Covid-19 młodzieży znalazły się:

filmy edukacyjne dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych - filmy w atrakcyjny sposób przybliżają historię wynalezienia szczepionki, istotę jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom; dzięki filmom uczniowie poznają też konsekwencje związane z brakiem szczepień;

- scenariusze lekcji do wykorzystania na lekcjach lub zajęciach z wychowawcą - treści są skoncentrowane na społecznej odpowiedzialności i konkretnych działaniach, które mogą zrealizować uczniowie, żeby chronić się przed chorobami;

- materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów (profesorów wirusologii i epidemiologii) - aktualne informacje na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii; materiały odnoszą się do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19.

Zgody na szczepienia dzieci będą zbierane od rodziców pod koniec sierpnia i na początku września

Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia - poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek. 

Wątpliwości w sprawie szczepień rodzice mogą zgłaszać pod adresem: szczepienia-dzieci@gis.gov.pl

Paweł Doczekalski, szef Komisji Młodych Lekarzy w Okręgowej Izbie Lekarskiej podkreśla, że „nie ma innej drogi niż zaszczepienie przeciw COVID-19 młodzieży, która wróci lada dzień do placówek oświatowych”.

- Absolutnie musimy wyszczepić grupę młodzieży. Prawdopodobnie w czwartej fali koronawirusa szkoła, przedszkola, placówki oświatowe będą głównymi ogniskami zakażeń. Im więcej zaszczepionych i mniejsze te ogniska, tym większa szansa, że dana społeczność przejdzie to w miarę łagodnie - zaznaczył Doczekalski.

Warszawska dzielnica Wola wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie organizuje pierwsze szczepienia młodzieży w szkołach już w ten weekend. 

Czytaj też: We wrześniu ruszają szczepienia w szkołach. Rodzice mogą zgłaszać wątpliwości na specjalny e-mail

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum