Szczepienia przeciw HPV zalecane także osobom już zakażonym

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2015 14:10

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przynoszą korzyści osobom szczepiącym się, pomimo że podjęły już wspołżycie, a nawet wtedy gdy są już zakażone wirusem HPV - twierdzą eksperci.

Szczepienia przeciw HPV zalecane także osobom już zakażonym
Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Fot. Archiwum

Doc. Bogdan Michalski, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej w woj. śląskim i ekspert programu "Jestem przy Tobie" wyjaśnia, że szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest zarejestrowana do stosowania u osób do 18 roku życia. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Dlatego, aby wspomóc rodziców nastolatek w zabezpieczeniu ich przed skutkami zakżenia wirusem HPV wiele samorządów z własnych funduszy szczepi kolejne roczniki dziewcząt. 

Te kobiety, które w wieku nastoletnim, nie miały szczęścia być zabezpieczone szczepieniem, mogą w późniejszym wieku się zaszczepić. Jak wyjaśnia bowiem doc. Michalski badania wykazują, że szczepionka jest skuteczna u każdej kobiety do 45 roku życia.

- Wiemy, że największy szczyt zachorowania przypada między 20 a 30 rokiem życia, ale do 45 roku życia w dalszym ciągu liczba zachorowań na raka szyjki macicy jest bardzo wysoka, więc warto się zaszczepić także w tym wieku - wyjaśnia doc. Michalski.

Ekspert zaznacza, że dorosłe kobiety chcące zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV muszą być zdrowe. Nie mogą być przeziębione ani mieć gorączki, która stanowi przeciwskazanie do szczepienia.

Co ciekawe panie, które są nosicielkami tego wirusa, poza typem 16 i 18, mogą również się zaszczepić. Wynika to ze specyficznego działania szczepionki. Infekcja HPV rozwija się bowiem bez pobudzenia układu immunologicznego. Jeśli nosiciel jest zaszczepiony posiada odpowiednią ilość przeciwciał w swoim organizmie i nowe cząsteczki wirusa nie będą ponownie infekowały nabłonka.

Doc. Michalski podkreśla również, że zaszczepione mogą zostać także osoby leczone z powodu pojawienia się zmian przednowotworowych.

- Jeśli u pacjenta w wyniku ponownego zakażenia wirusem HPV następuje nawrót choroby wskazane jest szczepienie. Zaleca się jego wykonanie po zakończeniu leczenia. Natomiast u osób z potwierdzoną chorobą nowotworową ten zabieg nie ma sensu - podkreśla konsultant wojewódzki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum