Szczepienia przeciw Covid-19 – wciąż nie ma ustawy o kompensatach za powikłania

Autor: JJ • Źródło: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia05 maja 2021 08:05

Wykonano już ponad 12 mln szczepień. Jednak projekt ustawy wprowadzającej świadczenia kompensacyjne za niepożądane odczyny poszczepienne utknął w konsultacjach.

Szczepienia przeciw Covid-19 – wciąż nie ma ustawy o kompensatach za powikłania
Projekt ustawy wprowadzającej świadczenia kompensacyjne za NOP utknął w konsultacjach. Fot. Arch. PTWP
  • Ustawa wprowadzająca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych utknęła w konsultacjach
  • MZ nie odniosło się do licznych uwag jakie w ramach konsultacji zgłoszono do projektu ustawy
  • Resort zdrowia "poddaje analizie uwagi do projektu ustawy zakładającej powołanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych"

 Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych (FKSO), trafił do konsultacji publicznych na początku kwietnia. Termin zgłaszania uwag do projektu już dawno minął. Wciąż nie jest jednak znane stanowisko resortu do uwag jakie do niego zgłoszono.

Co dalej z ustawą?

Jak informuje Dziennik Rzeczpospolita, takich uwag wpłynęło wiele. I to nie tylko od przedstawicieli strony społecznej, bo projekt jest też przedmiotem burzliwych konsultacji międzyresortowych. Wątpliwości zgłaszają wszystkie ministerstwa, nie tylko resort finansów.

„Zgłoszone uwagi do projektu ustawy zakładającej powołanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych są poddawane analizie. Zostaną niezwłocznie opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji" – lakonicznie poinformował Rzeczpospolitą rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Już teraz do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafiają kolejne zgłoszenia dotyczących NOP. 20 zgłoszeń spłynęło w formie pisemnej, nie tylko z opisem sytuacji, ale także załączoną dokumentacją medyczną. Wiele jest zgłoszeń w tym zakresie na infolinię.

Kiedy świadczenie kompensacyjne?

Przypomnijmy, że projekt ustawy wprowadzanej w związku ze szczepieniami przeciwko Covid-19 zakłada, że o świadczenie kompensacyjne (odszkodowanie) za niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) można się ubiegać, gdy w wyniku szczepienia ochronnego u osoby, u której je wykonano wystąpiły wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego działania niepożądane.

Takie działania niepożądane, które wymagają hospitalizacji co najmniej przez 14 dni albo kiedy wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć́, albo hospitalizacji przez okres krótszy niż 14 dni.

Od 3 do 100 tys zł

Według projektu świadczenie kompensacyjne ma wynieść 3 tys. zł w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć́ w związku ze wstrząsem anafilaktycznym, 10 tys. w przypadku hospitalizacji w związku ze wstrząsem anafilaktycznym trwająca krócej niż 14 dni, po 100 tys. w przypadku hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dziś odszkodowania za NOP można dochodzić na zasadach ogólnych. Nowela wprowadzająca FKSO upraszcza ścieżkę odszkodowawczą – świadczenie kompensacyjne przyznawane ma być drogą decyzji administracyjnej wydawanej przez rzecznika praw pacjenta.

Celem Funduszu miało być zbudowanie zaufania do szczepień. Na razie działania resortu, żeby te zaufanie zyskać, mogą przynieść wręcz przeciwne efekty. Na razie bowiem resort „zapomniał” lub chce zapomnieć o ustawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum