• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia przeciw COVID-19: ekspert o nieufności i kombinatorstwie Polaków

Autor: oprac. JW • Źródło: wp.pl, PAP07 maja 2021 13:15

Jeżeli pacjentowi dany preparat nie odpowiada, dzwoni gdzieś indziej i powoduje to ogromne zamieszanie - zwraca uwagę dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Szczepienia przeciw COVID-19: ekspert o nieufności i kombinatorstwie Polaków
Młodsze pokolenie Polaków chętnie szczepi się jednodawkową szczepionką J&J. Fot. Shutterstock
  • Niektóre szczepionki budzą nieufność Polaków
  • Bardzo popularna, szczególnie wśród młodych, stała się jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19
  • Dr Michał Sutkowski prognozuje, że uda się zaszczepić ok. 55 proc. populacji Polski, co będzie skutkować endemią

O swoich obawach związanych ze sceptycyzmem dotyczącym szczepień powiedział w programie "Newsroom WP" dr Michał Sutkowski. - Obawiam się, że zaszczepimy społeczeństwo w 55, a nie 85 proc. i będziemy mieli endemię, czyli mniejszy problem niż pandemia, ale nadal stosunkowo dużą liczbę nowych zakażeń i zgonów - ocenił.

Szczepiący się robią zamieszanie, ale...

Elementem tych obaw jest "ruch wokół szczepionek". - Jeżeli pacjentowi dany preparat nie odpowiada, dzwoni gdzieś indziej i powoduje to ogromne zamieszanie - powiedział dr Sutkowski. Ekspert przyznał także, że większość wątpliwości dotyczy szczepionki AstraZeneca. Jego zdaniem, to wynik - niesłusznej - "złej prasy" dotyczącej preparatu.

Ekspert zapytany o "kombinowanie, że teraz wszyscy chcą szczepionkę jednodawkową", bo szybko się zaszczepią i będą mogli myśleć o wakacjach, odpowiada, że widzi taką tendencję wśród młodych osób. - Rzeczywiście jest tak, że szczepionka jednodawkowa wśród młodszych grup jest poszukiwana - przyznał. 

Zaznaczył, że nie chciałby z takim sposobem myślenia do końca polemizować, bo ma ono też walor proszczepienny. - Ja bym
zwracał uwagę bardziej na tą grupę niezdecydowanych, których jest niezwykle dużo i którzy stanowią ogromną przeciwwagę - podsumował. 

Lepsza pogoda pomoże w walce z pandemią?

- Utrzymuje się raczej tendencja spadkowa. Pandemia wyraźnie spowalnia. Wydaje się, że te dane napawają optymizmem. Będzie lepsza pogoda. Dane, jak pogoda, idą w stronę poprawy - prognozował 18 kwietnia w rozmowie z PAP dr Sutkowski.

- Więcej osób będzie na zewnątrz, a mniej w przestrzeniach zamkniętych. Wirus przy wysokiej temperaturze i suchym powietrzu ginie łatwiej. To czynniki, które wyraźnie wskazują na to, że będziemy mieli poprawę - ocenił.

Lekarz wyraził też nadzieję, że jest to ostatnia fala pandemii.

- Jeśli porządnie się wyszczepimy populacyjnie, na jak najwyższym poziomie, to damy temu wirusowi jak najmniej pola. Dzięki temu możemy zdecydowanie z nim wygrać i na jesieni będziemy bezpieczni - dodał.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum