×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczepienia przeciw COVID-19: dziś rejestracja dla roczników 1982 i 1983. Jak się zapisać?

Autor: JW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia30 kwietnia 2021 06:55

Szczepienia przeciw COVID-19: dziś rejestracja dla roczników 1982 i 1983. Jak się zapisać?
Fot. Twitter
  • Wszyscy powyżej 38. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 - informuje w piątek (30 kwietnia) KPRM.
  • Zarejestrować można się na kilka sposobów - od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od 6:00 rano za pośrednictwem infolinii 989.
  • Wystarczy podać PESEL osoby chcącej się zaszczepić. W ten sposób możesz zapisać również swoich rodziców lub dziadków.

Nie czekaj, szczepiąc się chronisz siebie i swoich bliskich. Zarejestruj się na szczepienie bez wychodzenia z domu! - radzi KPRM.

Jak zapisać się na szczepienie: infolinia i sms

Przypomina, że są cztery sposoby, dzięki którym można zapisać się na szczepienie.

Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją - informuje KPRM - to:

• zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

• wyślij SMS - o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji - na dobę przed zaplanowanym szczepieniem - otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

E-rejestracja lub kontakt z punktem szczepień

• dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl - zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni ci o szczepieniu.

W przypadku braku Profilu Zaufanego w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

• skontaktuj się z punktem szczepień - najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

Harmonogram rejestracji dla kolejnych roczników

KPRM przypomina ponadto harmonogram zaplanowanych, kolejnych rejestracji:

• 1 maja - roczniki 1984-1985,

• 3 maja - roczniki 1986-1987,

• 4 maja - roczniki 1988-1989,

• 5 maja - roczniki 1990-1991,

• 6 maja - roczniki 1992-1993,

• 7 maja - roczniki 1994-1996,

• 8 maja - roczniki 1997-1999,

• 9 maja - roczniki 2000-2003.

"Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej - nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie" - czytamy w komunikacie KPRM.

Przyspieszona rejestracja dla osób, które wypełniły formularz

Od stycznia do marca 2021 r. na stronie gov.pl/szczepimysie dostępny był formularz, przez który można było zgłosić chęć przyjęcia szczepionki.

Osoby w wieku 30-39 lat, które ten formularz uzupełniły, otrzymają możliwość rejestracji już 28 kwietnia. Z kolei 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać osoby w wieku 18-29 lat.

Rząd zapewnia większą elastyczność w realizacji szczepień, dlatego harmonogram może ulec zmianie w zależności od sytuacji. O wszelkich zmianach w harmonogramie można dowiedzieć się na stronie gov.pl/szczepimysie.

"Szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego - chrońmy siebie i naszych bliskich" - podsumowuje w komunikacie KPRM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum