• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia przeciw COVD-19. Jak do nich zachęcać? Odpowiada dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas

Autor: Marzena Sygut • Źródło: Rynek Zdrowia05 lipca 2021 14:21

- Chcąc zwiększyć liczbę szczepiących się powinniśmy pomyśleć o systemie motywowania pacjentów i pracowników medycznych - uważa dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśla, że należy wprowadzić system motywacji dla personelu medycznego zachęcającego pacjentów do szczepień, Fot. PTWP
  • Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas: system motywowania pracowników medycznych i podmiotów, które zachęcałyby pacjentów do szczepień pozwoliłyby zwiększyć odsetek osób się szczepiących
  • Można mówić o różnych motywatorach, jak chociażby premiowanie wykonania usługi czy premia za uzyskanie wyszczepienia określonego procenta populacji
  • Pozytywny aspekt pandemii COVID-19 to fakt, że mówimy dużo więcej o szczepieniach osób dorosłych - zaznacza dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas

W wielu krajach - jak zauważa dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej - są różnego rodzaju motywatory, jak chociażby premia za wyszczepienie określonego procenta populacji, która jest populacją ryzyka.

- Mowa tu chociażby o grypie, gdzie ta populacja ryzyka jest dosyć łatwa do wskazania. Można oczywiście też premiować samo wykonanie usługi, które może być w jakiś sposób oszacowane uwzględniając pewien koszt pracy i to, że dany podmiot bardziej angażuje się w profilaktykę. Tutaj można rozmawiać o różnych motywatorach i sposobach rozliczenia - tłumaczy.

Szczepienia to profilaktyka, w którą należy inwestować

Wyjaśnia: Wydaje mi się, że to jest taki obszar profilaktyki, w który naprawdę warto inwestować i warto zachęcać, bo mamy ogromną drogę do przejścia. Proszę zwrócić uwagę, że właściwie szczepienia u dorosłych w Polsce to są dopiero ostatnie lata, kiedy o tym mówimy.

- Wcześniej ten temat praktycznie nie istniał, poza szczepieniami przeciwko grypie i tak naprawdę dopiero pandemia COVID-19 sprawiła, że w ogóle cały czas mówi się o szczepieniach. I to mówi się właśnie, że szczepią się osoby dorosłe, a wcześniej szczepienia kojarzyły tylko z dziećmi i nie zakładały, że dorosły potrzebuje się szczepić - zaznacza. 

Trzeba wypracować modele szczepień, które podniosą wskaźniki wyszczepialności dorosłych

Dodaje: - Oprócz covidu mówimy o grypie, mówimy o pneumokokach i  krztuścu. Teraz temat szczepień u dorosłych zaczął istnieć w przestrzeni publicznej dużo mocniej niż wcześniej.

- Powinniśmy iść teraz za tym i wypracować pewne modele, które spowodują, że będziemy poprawiać wskaźniki wyszczepienia populacji dorosłej innymi szczepionkami niż przeciw COVID-19, bo one są bardzo, bardzo niskie. Jesteśmy na początku drogi - puentuje specjalistka.

***

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, członek Rady Medycznej przy premierze RP była gościem panelu "Szczepienia, czyli po pierwsze skuteczna profilaktyka" podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Katowice, 14-16 czerwca).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum