Szczepienia od nowego roku na starych zasadach

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2015 10:27

Czy od 1 stycznia 2016 roku roku pielęgniarki i lekarze będą mogli zlecać szczepienia ochronne? Z wielu doniesień medialnych wynikało, że resort zdrowia stoi na stanowisku, iż nie każdy lekarz i nie każda pielęgniarka od nowego roku będą mieli prawo kwalifikowania i wykonywania szczepień pacjentów. Mimo że ministerstwo sprawę już wyjaśniało, niepokój pozostał.

Szczepienia od nowego roku na starych zasadach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W artykule środowego wydania Gazety Wyborczej (19 sierpnia) pada pytanie: Szczepienia. Czy pielęgniarki i lekarze nie będą mogli ich zlecać?

Kwestię uprawnień do wykonywania szczepień ochronnych reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 roku. Od 1 stycznia 2016 roku mają wejść w życie bardziej rygorystyczne przepisy. Problem z uprawnieniami wziął się z tego, że tematyka szczepień ochronnych znajduje się w programie lekarskich specjalizacji od niedawna. Aktualnie uprawnienia ma więc tylko najmłodsze pokolenie lekarzy. A w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) pracuje wielu starszych lekarzy.

MZ zapowiedziało jednak , że uprawnienia do szczepień zachowają wszyscy lekarze, pielęgniarki, położne i felczerzy. Wyda w tej sprawie specjalne rozporządzenie.

Uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania szczepień ochronnych to jeden z ważniejszych tematów poruszanych w minioną środę (12 sierpnia) podczas spotkania przedstawicieli PPOZ w resorcie zdrowia. W czasie spotkania ustalono, kto ma prawo je wykonywać.

Czytaj także: Szczepienia obowiązkowe i zalecane na dotychczasowych zasadach

Jak mówiła Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, pacjenci mogą być spokojni, bo szczepienia obowiązkowe oraz zalecane nadal będą wykonywane na dotychczasowych zasadach.

Po wnikliwej analizie w Ministerstwie Zdrowia (również z udziałem prawników resortu) ostatecznie i jednoznacznie ustalono, że ustawodawca faktycznie nałożył na ministra zdrowia obowiązek wskazania rozporządzeniem osób uprawnionych, ale z listy na której znajduje się wiele zawodów medycznych.

Jak wyjaśniała prezes PPOZ , ostatecznie uznano, że prawo do wykonywania szczepień na pewno mają: lekarz, pielęgniarka, położna oraz felczer.

I w takim właśnie duchu ma zostać przygotowane w najbliższym czasie rozporządzenie przez resort zdrowia, które zakończy dywagacje oraz nadinterpretacje, które się pojawiły i niepokoiły środowisko medyczne i pacjentów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum