PPOZ/Rynek Zdrowia | 13-08-2015 14:04

Szczepienia obowiązkowe i zalecane na dotychczasowych zasadach

Uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania szczepień ochronnych to jeden z ważniejszych tematów poruszanych w środę (12 sierpnia) podczas spotkania przedstawicieli PPOZ w resorcie zdrowia. Ustalono, kto ma prawo je wykonywać.

- Pacjenci mogą być spokojni, bo szczepienia obowiązkowe oraz zalecane nadal będą wykonywane na dotychczasowych zasadach - uspokaja Bożena Janicka, prezes Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z doniesień medialnych wynikało, że resort zdrowia uważa, że nie każdy lekarz (w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej) i nie każda pielęgniarka od 2016 roku będą mieli prawo kwalifikowania i wykonywania szczepień pacjentów.

Po wnikliwej analizie w Ministerstwie Zdrowia (również z udziałem prawników resortu) ostatecznie i jednoznacznie ustalono, że ustawodawca faktycznie nałożył na ministra zdrowia obowiązek wskazania rozporządzeniem osób uprawnionych, ale z listy na której znajduje się wiele zawodów medycznych.

- Ostatecznie uznano, że prawo do wykonywania szczepień na pewno mają: lekarz, pielęgniarka, położna oraz felczer. I takie właśnie rozporządzenie zostanie przygotowane w najbliższym czasie przez resort zdrowia i zakończy dywagacje oraz nadinterpretacje, które pojawiły się w ostatnich tygodniach niepokojąc nie tylko środowisko profesjonalistów medycznych, ale i pacjentów - wyjaśnia prezes PPOZ.