Szczepienia obciążają gabinety POZ? "Teza jest po prostu nieprawdziwa"

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP05 stycznia 2023 13:45

Teza, że szczepienia obciążają gabinety POZ, jest tezą po prostu nieprawdziwą. Tych szczepień niestety, ku mojemu żalowi i smutkowi, nie jest tak dużo, żebyśmy mieli do czynienia z masowością akcji szczepień – mówił o szczepieniach przeciw grypie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia obciążają gabinety POZ? "Teza jest po prostu nieprawdziwa"
Szczepienia przeciw grypie nie obciążają POZ - twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Shutterstock
  • Szef MZ podczas czwartkowej konferencji prasowej odniósł się do pomysłu wprowadzenia szczepień w aptekach przeciw grypie i COVID-19 dla dzieci, które skończyły 7 lat
  • Według pomysłodawców ma to pozwolić na odciążenie POZ
  • W ocenie Niedzielskiego nieprawdą jest, że szczepienie obciążają gabinety lekarskie

Szczepienia nie obciążają POZ

- Teza, że szczepienia obciążają gabinety POZ, jest tezą po prostu nieprawdziwą. Tych szczepień niestety, ku mojemu żalowi i smutkowi, nie jest tak dużo, żebyśmy mieli do czynienia z masowością akcji szczepień, jaką chociażby mieliśmy w przypadku COVID-19 - odpowiedział.

Przytoczył, że w obecnym sezonie w Polsce przeciw grypie zaszczepiło się niecałe 800 tys. osób. Dla porównania, jak wskazywał, pełny schemat szczepienny, czyli dwa szczepienia przeciw COVID-19, ma wykonane w Polsce ponad 22 mln osób.

- To nie jest kwestia wydolności systemu. Myślę, że my tutaj mamy do czynienia z pewnym problemem odpowiedzialności za swoje zdrowie. Musimy prowadzić działania edukacyjne, które niestety nie przynoszą szybkich rezultatów - ocenił Niedzielski.

Porównał wskaźniki wyszczepiania w Polsce i w państwach Europy Zachodniej. - My osiągamy poziomy rzędu od 2 do 4 proc. zaszczepionej populacji, co jest zupełnie liczbą niepoważną, porównując nas z innymi krajami Europy - mówił.

Poprawka umożliwiająca farmaceutom wystawianie recept

Minister przekazał, że w tej chwili resort pracuje nad poprawką, która będzie zgłoszona na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Ma ona dawać możliwość wystawiania recept farmaceutom. To, jak tłumaczył, usprawni możliwość szczepienia w ramach systemu refundacyjnego, z którym mamy do czynienia.

Ponadto podkreślił, że cały czas rekomenduje szczepienia na grypę dla każdego, kto wyraża taką chęć. Wyjaśnił, że jeśli zrealizuje się zły scenariusz, jest to ostatni moment na uzyskanie odporności przed apogeum zachorowań.

Głos zabrał również rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz, który ocenił, że szczepienia dzieci powinny zawsze się odbywać pod nadzorem lekarza.

- Dziecko ma obowiązek z rodzicem poczekać, czy nie ma odczynu poszczepiennego. To jest bardzo duże, poważne ryzyko, dlatego dzieci szczepimy wyłącznie w gabinetach lekarskich, a nie w aptekach. Zasada ta była stosowana zawsze, również w covidzie - zaznaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum