• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia nastolatków w wieku 16 i 17 lat: od poniedziałku rusza rejestracja

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia14 maja 2021 11:55

Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19 rozpocznie się od poniedziałku, 17 maja. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego od niedzieli będzie dostępny na stronie gov.pl.

Szczepienia nastolatków w wieku 16 i 17 lat: od poniedziałku rusza rejestracja
W poniedziałek, 17 maja, rusza rejestracja na szczepienia osób w wieku 16 i 17 lat. Fot. Shutterstock
  • W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16-17 lat - przekazała wiceminister zdrowia Anna Goławska.
  • Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba pobrać i wypełnić "kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19"
  • Gdy rozpocznie się rejestracja, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia

Jak wytłumaczyła wiceminister zdrowia, przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić "Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19". Będzie go można pobrać od niedzieli ze strony https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19.

Kwestionariusz przesiewowy: co trzeba wiedzieć

Resort zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień. W takim przypadku osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

Resort zdrowia poinformowała także, że kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego wypełniany jest w przypadku szczepienia osoby, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18 lat. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym.

Ministerstwo zwróciło uwagę na to, że wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 lat wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

"Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy u danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie" - podał resort.

E-skierowania będą wystawiane "z automatu"

Gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, czyli 17 maja wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.

"E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 r.ż. w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 r.ż. w odstępach tygodniowych" - przekazał resort.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2. Jest szczepionką dwudawkową.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum