• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia: najpierw odezwa, potem grzywny

Autor: radiomerkury.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2014 17:43

Wojewoda wielkopolski wzywa rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci, by nie uchylali się od tego obowiązku.

Jak podało wielkopolskie Radio Merkury, jeśli wezwania nie poskutkują, kolejnym krokiem ma być nakładanie grzywien w wysokości nawet 420 złotych.

W Wielkopolsce od kilku lat rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. W 2012 było ich ponad 670. Przed rokiem już prawie dwa razy więcej, bo niemal 1100.

Rodzice, którzy odmawiają szczepienia dzieci, boją się przede wszystkim efektów ubocznych szczepionek.

Przypomnijmy, że w sierpniu minionego roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sanepid nie ma kompetencji, by nakładać grzywny na rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Może to zrobić jedynie wojewoda.

Jak zaznaczała po ogłoszeniu wyroku NSA Jadwiga Kuczma-Napierała, zastępca wojewódzkiego państwowego inspektora sanitarnego w Poznaniu, wyrok nie zwalnia rodziców z obowiązku szczepień. Wskazuje jedynie, kto ma prowadzić postępowanie egzekucyjne za niezaszczepienie dziecka. Obecnie, na wniosek sanepidu, zajmie się tym wojewoda.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślał w rozmowie z PAP, że "w sprawie egzekwowania obowiązku szczepień nic się nie zmieniło".

Jak wyjaśnił, "wojewódzki inspektor sanitarny podlega wojewodzie i jest jego pracownikiem, ponieważ to wojewoda jest organem tworzącym dla stacji sanitarnych".

- Ostatni wyrok NSA nic nie zmienia w procedurze egzekwowania obowiązku szczepień. Żaden sąd nie kwestionuje potrzeby szczepień, a inspektorzy mogą nakładać karę grzywny za uchylanie się od tego obowiązku - stwierdził rzecznik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum