Szczepienia na COVID-19 i testowanie Ukraińców w aptekach. Określono zasady

Autor: oprac. LJ • Źródło: Ministerstwo Zdrowia27 lutego 2022 16:30

Uchodźcy z Ukrainy, którzy znajdują się na terenie Polski, mogą testować się bezpłatnie w kierunku COVID-19 i szczepić również w aptekach. Podano zasady, na jakich to się odbywa.

Szczepienia na COVID-19 i testowanie Ukraińców w aptekach. Określono zasady
Ukraińcy w Polsce mogą szczepić się i testować w kierunku COVID-19 Fot. ShutterStock
  • Jest możliwość bezpłatnego testowania w kierunku COVID-19 obywateli Ukrainy w aptekach i mobilnych punktach pobrań
  • Farmaceuci mogą też szczepić przeciwko COVID-19. Szczepienie odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl
  • Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18 roku życia

Testowanie i szczepienie Ukraińców w aptekach

Ministerstwo zdrowia przypomina o możliwości bezpłatnego testowania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Komunikat jest skierowany do Mobilnych Punktów Pobrań i aptek.

Cudzoziemcy narodowości ukraińskiej mają prawo do bezpłatnego wykonywania testów antygenowych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Koszty świadczeń pokrywane są z budżetu państwa, z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Warunkiem nabycia prawa do przeprowadzenia testu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym dowód osobisty, paszport, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca).

Taka możliwość dotyczy też szczepień przeciwko COVID-19.

Od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Szczepienie na podstawie skierowania

Szczepienie odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.

Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18 roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia. Możliwe jest także zastosowanie innych, preparatów dostępnych w ramach Narodowego  Programu Szczepień przeciw Covid-19.

W odniesieniu do osób poniżej 18 roku życia, kwalifikowanych do szczepienia
(dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA.

"W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS" - informuje MZ.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosci.

Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum