• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia na COVID-19 co roku? WHO nie wyklucza w przypadku osób najbardziej zagrożonych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP25 czerwca 2021 13:25

Światowa Organizacja Zdrowia rozważa możliwość corocznego powtarzania szczepień przeciw COVID-19. Przede wszystkim chodzi o osoby najbardziej zagrożone.

WHO rozważa możliwość corocznego szczepienia przeciw COVID-19 u osób narażonych. Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia nie wyklucza możliwości corocznego podawania szczepionki przeciw COVID-19
  • Dawka przypominająca miałaby być przeznaczona dla osób szczególnie zagrożonych zakażeniem
  • Szczegółowy raport WHO w tej sprawie zostanie opublikowany na początku lipca

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19?

Kolejna dawka szczepionki ma lepiej chronić przed wariantami SARS-CoV-2, które wciąż się pojawiają na całym świecie. Ostatnio najbardziej rozpowszechnił się wariant Delta, zastępujący wariant Alfa. Delta dominuje już w Wielkiej Brytanii i przenosi się do innych krajów europejskich, w tym również do Polski. Pod koniec sierpnia może zdominować zakażenia w całej Unii.

Wciąż jednak nie ma badań wykazujących, że podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 jest faktycznie niezbędne. Producenci tych preparatów, Moderna i Pfizer, prowadzą badania kliniczne, ale ich wyniki nie są jeszcze znane. Najprawdopodobniej zostaną opublikowane pod koniec tego roku lub na początku 2022 r.

Dawka przypominająca dla osób zagrożonych

Podawanie trzeciej dawki ma być jednym z głównych tematów podczas spotkania GAVI, Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Immunizacji, które planowane jest w przyszłym tygodniu. Raport WHO, którego szczegóły nie są jeszcze znane, przewiduje szczepienie trzecią dawką osób najbardziej zagrożonych zakażeniem koronawirusami i chorobą COVID-19. Chodzi głównie o osoby starsze, które zwykle są mniej odporne i gorzej reagują na szczepienia. Podejrzewa się, że podawana co roku dodatkowa dawka preparatu, podobnie jak w przypadku grypy sezonowej, pozwoliłaby lepiej chronić osoby bardziej narażone na powikłania COVID-19.

W przypadku przyjęcia takiej strategii walki z koronawirusem konieczne byłoby utrzymanie wysokiej produkcji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Według Międzynarodowej Federacji Producentów Farmaceutycznych (IPFMA) w tym roku wyprodukowanych ma być 11 mld dawek, a w 2022 r. - nawet 12 mld.

GAVI zwraca uwagę na dysproporcje w szczepieniach na świecie. W najbogatszych krajach, w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i USA, przynajmniej jedną dawką zaszczepiono już połowę populacji, tymczasem w najbiedniejszych państwach - zaledwie 1 proc. Te dysproporcje mogą się jeszcze bardziej nasilić, gdy okaże się, że część osób powinna szczepić się co roku kolejną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum