• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia na COVID-19 będą płatne? Niedzielski: "dlatego najlepiej zaszczepić się teraz"

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia23 lipca 2021 09:57

Szczepienie przeciw COVID-19 na razie jest dostępne za darmo, ale bardzo możliwe, że po wakacjach będziemy musieli za nie płacić. Minister zdrowia Adam Niedzielski, ponownie potwierdził, że odpłatność za szczepienie jest rozważana.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w łódzkiej fabryce Whirlpool/ Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Niedzielski: - Na pewno do końca września będzie można skorzystać za darmo ze szczepienia przeciw COVID-19. Zastanawiamy się, co po tym czasie
  • Na pytanie, czy może się to zmienić, Niedzielski odparł krótko: "dlatego najlepiej zaszczepić się teraz"
  • Decyzja będzie zależeć od zdania wszystkich uczestniczących w tej dyskusji, czyli m.in. ekspertów Rady Medycznej, Zespołu ds. Szczepień przy Ministrze Zdrowia - na koniec zdecyduje Rada Ministrów
  • Sama szczepionka płatna być nie może, co wynika z unijnych regulacji, ale już usługa polegająca na jej podaniu, owszem

Do końca września szczenienia przeciw COVID-19 są dostępne za darmo. Zastanawiamy się, co po tym czasie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienie na COVID-19 bezpłatne tylko do końca września?

Szef MZ był gościem Radia Wrocław. Pytany, czy należałoby wprowadzić płatne szczepienia odparł: "zastanawiamy się, co zrobić ze szczepieniami po wrześniu, bo do tego czasu ustaliliśmy, że ten system będzie działał w ten sposób jak do tej pory, czyli jest i darmowy preparat i darmowa usługa szczepienia".

- Proszę pamiętać, że szczepienia czy w ogóle inne leki są generalnie obejmowane systemem refundacji i wtedy definiujemy sobie kryteria tej refundacji. Są np. pewne grupy seniorów, którzy otrzymują to za darmo. W przypadku szczepienia na grypę ludzie w wieku produkcyjnym płacą czy współpłacą za takie szczepienie - mówił.

Dodał: - Na razie na pewno do końca września będzie można skorzystać za darmo ze szczepienia przeciw COVID-19.

Na pytanie, czy może się to zmienić, Niedzielski odparł krótko: "dlatego najlepiej zaszczepić się teraz".

Płatne szczepienia przeciw COVID-19 - dyskusja trwa

Dyskusja o możliwości wprowadzenia odpłatnych szczepień przeciw COVID-19, tak jak odpłatnych innych dobrowolnych, trwa wśród ekspertów od kilku tygodni.

- Zaczęliśmy dyskusję na ten temat. Myślę, że zakończy się ona do końca wakacji, byśmy mogli na koniec wakacji dać jasny przekaz, czy rzeczywiście szczepienia dobrowolne na Covid-19, będą typowymi szczepieniami dobrowolnymi w Polsce - mówił 2 lipca rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Skąd płatność za szczepienia? Bo te dobrowolne są w systemie płatne.

Rzecznik MZ podkreślił, że dyskusja za płatność za szczepienie przeciw Covid-19 wynika właśnie z tego, że wszystkie szczepienia w Polsce, które nie są szczepieniami obowiązkowymi - to są szczepienia płatne, refundowane dla grup ryzyka, czyli dla osób starszych czy osób z wielochorobowością.

- Jeżeli przyjmujemy, że szczepienia przeciwko COVID-19 pozostają szczepieniami dobrowolnymi, to ta logika jest jak najbardziej wskazana - wyjaśniał rzecznik ministerstwa.

Decyzja będzie zależeć od zdania wszystkich uczestniczących w tej dyskusji, czyli m.in. ekspertów Rady Medycznej, Zespołu ds. Szczepień przy Ministrze Zdrowia - na koniec zdecyduje Rada Ministrów.

Szczepionka płatna być nie może, ale usługa tak

- Sama szczepionka płatna być nie może, co wynika z unijnych regulacji, ale już usługa polegająca na jej podaniu, owszem - mówiła prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM, członek Rady Medycznej przy premierze.

- Nie jest wykluczone, że osoby zwlekające z zaszczepieniem się zdecydowałyby się na nie szybciej wiedząc, że za chwilę trzeba będzie za podanie preparatu zapłacić z własnej kieszeni - wskazywała pod koniec czerwca na antenie RMF FM prof. Magdalena Marczyńska.

Minister stwierdził, że czwarta fala pandemii jest "absolutnie nieunikniona". Zapewnił, że mimo wakacji i lepszej sytuacji epidemicznej trwa przygotowywanie scenariuszy działań.

 Pytany, ile do tej pory kosztowała Polskę walka z pandemią minister powiedział, że zależy, jaki rachunek prowadzimy.

- Trzeba użyć kwoty ponad 200 miliardów złotych, które są związane ze wszystkimi formami dotowania, bo to też są koszty realne pandemii. To są koszty lockdownów i wspierania przedsiębiorców. Mówimy tutaj o grubych miliardach - podał.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum