• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia na COVID-19 a ciąża. Dr Grzegorz Cessak pokazuje wyniki badań

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia20 sierpnia 2021 12:06

Po raz kolejny prezes URPL dr Grzegorz Cessak przekazał najnowsze badania dotyczące szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży albo planujących zajście w ciążę. Wyniki okazują się naprawdę obiecujące.

Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne dla ciężarnych. Fot. Shutterstock
  • Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak przekazał za pośrednictwem Twittera ważne amerykańskie badania
  • Eksperci zdecydowali się na zbadanie kobiet w ciąży, karmiących lub planujących ciążę, które zaszczepiły się Pfizerem albo Moderną
  • Według wyników badań, szczepionki były bardzo dobrze tolerowane, a działania niepożądane nie były uciążliwe. Występował jedynie ból w miejscu ukłucia

Kolejne obiecujące badania nad szczepieniami ciężarnych

Temat szczepień przeciw COVID-19 ciężarnych i karmiących kobiet jest cały czas w kręgu zainteresowania ekspertów i nie tylko. Według najnowszych doniesień, pojawiły się kolejne badania pokazujące istotność prewencji zakażeń koronawirusem.

Przy pomocy Twittera, Grzegorz Cessak prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, powołał się na najnowsze wyniki zaprezentowane przez amerykańskich naukowców. Zwrócili oni swoją uwagę na grupę kobiet w ciąży/karmiących albo planujących dziecko, które poddały się szczepieniu preparatem Pfizer albo Moderną. Okazuje się, że wszystkie panie dobrze zniosły podanie szczepionki, natomiast działania niepożądane nie były uciążliwe.

- Szczepionki przeciw COVID-19 Pfizera i Moderny były dobrze tolerowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę. Przebadano 17 525 osób. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu podania i zmęczenie – przekazał dr Cessak.

Jak można przeczytać we wnioskach przedstawionych przez amerykańskich ekspertów, zalecają oni objęcie kobiet w ciąży i karmiących szczepieniem przeciw COVID-19. Samo zakażenie jest niebezpieczne i może skutkować niepożądanymi skutkami w  trakcie trwania ciąży.

Szczepienia ciężarnych nie są niebezpieczne

Przypomnijmy, przed tygodniem dr Cessak wspomniał o badaniach hiszpańskich naukowców, którzy skupili się na badaniu mleka kobiet karmiących po zaszczepieniu. Wówczas wykazano, że w mleku znajdowały się przeciwciała, a po pełnym zaszczepieniu nastąpił nawet ich wzrost.

Z kolei amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) także wydały zalecenia, aby ciężarne szczepiły się przeciw COVID-19. Centra zapewniły, że w dotychczasowych badaniach nie znaleziono przeciwwskazań.

Czytaj: Szczepienia na COVID-19 u kobiet ciężarnych i karmiących. Są wyniki badań

CDC o szczepieniu kobiet w ciąży przeciwko Covid-19: nie ma przeciwwskazań

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum