• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia na COVID-19. Miks preparatów może skuteczniej bronić przed mutacjami koronawirusa

Autor: oprac. WOK • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia04 lipca 2021 09:07

Podawanie miksu różnych szczepionek przeciw COVID-19 rozważają eksperci w kilku krajach Europy. Taka krzyżówka ma skuteczniej chronić przed koronawirusem.

Miks różnych szczepionek przeciw COVID-19 będzie skuteczny? FOT. Arch. RZ
  • Siła wytwarzania przeciwciał przez miks szczepionek wydaje się być większa - mówi prof. Maria Gańczak
  • Szczepienie krzyżowe ma sprawić, że mutacje koronawirusa nie będą w stanie przełamać ochrony organizmu - wskazują eksperci
  • Na wariant Delta szczepionki działają nieco słabiej, ale ta ochrona nadal jest na bardzo wysokim poziomie, także po dwóch dawkach tego samego preparatu

Niemieccy specjaliści radzą, by osobom zaszczepionym pierwszą dawką AstraZeneki podać w drugiej dawce preparat BioNTech/Pfizer albo Moderny. Ich zdaniem to może wzmocnić odporność i jeszcze skuteczniej chronić przed koronawirusem - podaje TVN24.

Szczepienie krzyżowe ma sprawić, że mutacje koronawirusa nie będą w stanie przełamać ochrony organizmu. - Siła wytwarzania przeciwciał, czyli inaczej mówiąc językiem medycznym immunogenność tego miksu szczepionek, wydaje się być większa - podkreśla prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Krzyżówka szczepionek będzie normą?

Szczepienie krzyżowe to propozycja, która jest już rozważana w wielu krajach Europy. Być może stanie się normą, ale na razie normą i programem minimum są dwie dawki tej samej szczepionki. Jedna - jak mówią eksperci - nie jest już barierą, której wirus w swych kolejnych odmianach nie jest w stanie przełamać.

- Szczepionki nadal działają na wszystkie znane nam warianty. Jeżeli chodzi o wariant Delta to szczepionki działają nieco słabiej, ale ta ochrona nadaj jest na bardzo wysokim poziomie po dwóch dawkach - podkreśla Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego cytowana przez stację TVN24.

- Prawie na 100 procent te osoby, które się zaszczepiły, nie podlegają hospitalizacji, nie mają powikłań, nie trafiają do szpitala, nie umierają w końcu. Więc szczepionki na Delta i Delta plus działają - dodaje dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W Polsce coraz mniej chętnych na szczepienie

Coraz częściej pojawiają się też sugestie, że konieczna będzie trzecia dawka szczepionki, ale ma być podawana i jaka? - Na pewno musi być odpowiedzią na mutującego wirusa - podkreślają eksperci.

- Wprowadzamy jeszcze do szczepionki mRNA takie fragmenty, które generalnie zabezpieczałyby nas przed tą wersją Alfa, Beta i Delta, i żeby to podawać jako trzecią dawkę - informuje prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje że w ostatnich tygodniach spadło zainteresowanie szczepieniami. Według sondażu CBOS z końca czerwca br., chętnych na szczepienie jest jeszcze 18 proc. Polaków, a nie chce się szczepić 26 proc. respondentów.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 3 lipca w Polsce wykonano już ponad 29,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest 13,7 mln osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 232 200 szczepień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum