Szczepić chce się tylko połowa nauczycieli z Opolskiego. Wciąż brak zaufania do AstraZeneca?

Autor: JW, Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2021 12:49

Z ok. 1000 nauczycieli szkół i przedszkoli z Kędzierzyna-Koźla ze szczepienia przeciw Covid-19 skorzystała niecała połowa. Wśród tych, którzy nie podeszli do szczepień dominuje obawa przed szczepionką AstraZeneca.

Szczepić chce się tylko połowa nauczycieli z Opolskiego. Wciąż brak zaufania do AstraZeneca?
We wtorek (2 marca) została wznowiona rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciw Covid-19. Fot. Shutterstock

Na łamach Nowej Trybuny Opolskiej wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Wojciech Jagiełło podaje dokładniejsze dane: 42 proc. zaszczepionych w grupie uprawnionych nauczycieli. Przyznaje, że spodziewał się co najmniej 70 proc. Średnia zaszczepionych wśród pedagogów na Opolszczyźnie to 40-60 proc.

Wśród tych, którzy nie zarejestrowali się na szczepienia dominuje obawa przed szczepionką AstraZeneca, która ma opinię dającej liczniejsze odczyny poszczepienne niż inne szczepionki przeciw Covid-19 oraz mniej skuteczną.

Więcej: nto.pl

Bartosz Fiałek, lekarz reumatolog ze szpitala w Płońsku przyznał na swoich mediach społecznościowych, że na początku lutego, gdy pojawiła się informacja o szczepieniu nauczycieli - pytania od przedstawicieli tej grupy zawodowej o produkt AstraZeneca zablokowały mu skrzynkę odbiorczą.

‘’Oliwy do ognia dolał związkowiec Broniarz, który napisał: Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!" - napisał na Facebooku Fiałek.

Lekarz rozwiał wątpliwości co do skuteczności szczepionki Oxford-AstraZeneca: "podstawowa 62 proc., której - jak się okazuje po szczepieniu - skuteczność po podaniu jednej dawki rośnie do 76 proc. w ciągu 90 dni (informacje z prestiżowego periodyku medycznego The Lancet)".

Podkreślał, że szczepionka chroni w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19 (w tym zgonem) oraz powikłaniami po przechorowaniu.

"Drogie nauczycielki, drodzy nauczyciele: Skuteczność 62 proc. (choć już teraz wiemy, że jest wyższa, ale nawet taka) mówi o tym, że 62 osoby ze 100 narażonych na zakażenie nowym koronawirusem unikną zachorowania, jeżeli zaszczepią się preparatem Oxford-AstraZeneca. Pozostałe 38 osób, które zachoruje, uniknie ciężkiego przebiegu COVID-19, zgonu i powikłań. Kiedy rośnie skuteczność, za 62 podstawiamy 76, a następnie 82" - wyjaśniał Fiałek.

Czytaj: Lekarz do nauczycieli: w szczepionce AstraZeneca jest szympansi adenowirus, ale nieaktywny

We wtorek (2 marca) została wznowiona rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 kolejnej grupy nauczycieli oświaty i nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach. Potrwa ona do 3 marca br., do końca dnia.

Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepionkę AstraZeneca dla osób od 18. do 69. roku życia. Do tej pory szczepić mogły się osoby do 65. roku życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum