Szczecin: pielęgniarki i lekarze zaszczepią się dla zdrowia małych pacjentów

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2019 21:22

Personel medyczny klinik: Patologii Noworodka oraz Położnictwa i Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie, przyjmie tzw. przypominającą dawkę szczepionki przeciwko krztuścowi. Lekarze, pielęgniarki i położne będą tym samym chronić małych pacjentów przed ewentualnym zachorowaniem - informuje lecznica.

Szczecin: pielęgniarki i lekarze zaszczepią się dla zdrowia małych pacjentów
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie - pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym lub drogą kropelkową. - Chory jest zakaźny już we wczesnej fazie krztuśca aż do okresu napadowego kaszlu.

- Rozpoznanie krztuśca jest zazwyczaj znacznie opóźnione, ponieważ obraz kliniczny wstępnej fazy choroby nie rożni się od innych infekcyjnych zapaleń dróg oddechowych. Późna diagnoza sprzyja szerzeniu się zakażenia i bardzo ogranicza skuteczność tradycyjnych metod kontroli epidemii, jaką jest np. izolacja - przypominają specjaliści ze szczecińskiego szpitala.

Choroba może wystąpić w każdym wieku, ale najbardziej niebezpieczna jest dla nieuodpornionych lub częściowo uodpornionych niemowląt i małych dzieci, u których może dochodzić do rozwoju niebezpiecznych powikłań, a nawet zgonu. Krztusiec jest bardzo zaraźliwy, a źródłem zakażenia mogą być chorzy z typowymi objawami, chorzy z nietypowymi objawami (np. przewlekłym kaszlem trwającym wiele tygodni) lub zakażeni bez objawów. Przebycie krztuśca nie chroni przed powtórnym zachorowaniem.

Zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień podstawowych pierwszą dawkę przeciw krztuścowi podaje się w 2. miesiącu życia dziecka. Następne kolejno pomiędzy 3.-4., 5.-6. oraz 16.-18 miesiącem życia. Dawki przypominające podawane są w 6. i 14.  roku życia.

W przypadku osób dorosłych szczepienie przeciw krztuścowi jest jednym z tzw. szczepień zalecanych personelowi placówek opieki zdrowotnej, zwłaszcza mającemu kontakt z dziećmi i kobietami. Dlatego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie zorganizowano akcję szczepień przeciw krztuścowi - przede wszystkim, by uchronić przed zarażeniem nieszczepione jeszcze dzieci i wytworzyć  tzw. odporność zbiorowiskową.

Osobom dorosłym podana zostanie szczepionka dTap, z obniżoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy, która chroni także przed tężcem i błonicą. Dawkę przypominającą dTap zaleca się podawać co 10 lat. Do projektu dobrowolnych szczepień organizowanych i finansowanych przez SPSK-2 dla personelu medycznego mającego kontakt z noworodkami, niemowlętami i kobietami w ciąży zgłosiło się ok. 60 osób - to lekarze, pielęgniarki i położne Kliniki Patologii Noworodka oraz Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Szczepienia odbędą się 27 czerwca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum