Szczecin: inspekcja pracy apeluje o przeprowadzenie szczepień przeciwko odrze

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2019 13:18

Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie opublikował na swojej stronie apel „do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących”.

Szczecin: inspekcja pracy apeluje o przeprowadzenie szczepień przeciwko odrze
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy, że woj. zachodniopomorskim odnotowano ostatnio 14 przypadków podejrzeń zachorowań na odrę. W szczecińskich szpitalach obowiązują ograniczenia odwiedzin chorych po wystąpieniu ogniska odry w szpitalu MSWiA.

W swoim apelu inspekcja pracy powołuje się m.in. na art. 226 pkt 1 Kodeksu pracy, rozporządzenie ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 oraz rozporządzenie rady ministrów z 3 stycznia 2012 roku.

„W związku ze stwierdzonymi w ostatnim czasie w województwie zachodniopomorskim przypadkami zachorowania na odrę, Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie apeluje do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących - czytamy w komunikacie na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

„Zgodnie z art. 226 pkt 1 Kodeksu pracy, pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko.
Sposoby zmniejszenia ryzyka dla zagrożeń czynnikami biologicznymi wskazane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. z 2005 r., poz. 716, ze zm. Dz.U. z 2008 r., poz. 288)” - informuje inspekcja.

„Jednym ze sposobów ograniczenia ryzyka dla czynników biologicznych są szczepienia ochronne przeprowadzane przez pracodawcę i na koszt pracodawcy, w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. z 2012 r. poz. 40)” - przypomina Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie.

Więcej: szczecin.pip.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum