×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Syria: wstrzymano szczepienia dzieci przeciw polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 stycznia 2014 08:22

Z powodu nasilających się walk w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie były w stanie zaszczepić przeciwko polio 100 tys. dzieci.

Syria: wstrzymano szczepienia dzieci przeciw polio
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Te dwie organizacje wezwały zaangażowane strony do wstrzymania walk w prowincji Rakka i umożliwienia lekarzom kontynuowania kampanii szczepień.

Uruchomiono ją w listopadzie ub.r. na skutek wykrycia miesiąc wcześniej 17 przypadków polio (choroby Heinego-Medina) u małych Syryjczyków. Były to pierwsze przypadki tej zakaźnej choroby w Syrii od 1999 roku.

Polio stanowi poważne zagrożenie w tym kraju i wszystkie dzieci mają prawo do tego, by zabezpieczyć je przed chorobą, która w ciągu kilku godzin może doprowadzić do paraliżu - napisały WHO i UNICEF w komunikacie.

W ramach największej akcji przeciwko polio na Bliskim Wschodzie szczepieniami objęto dzieci w Syrii, a także w krajach, gdzie przebywa wielu syryjskich uchodźców: Libanie, Jordanii, Iraku, Turcji i Egipcie. Akcja prowadzona jest również na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. W niektórych przypadkach choroba może być śmiertelna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum