• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: wstrzymano sprzedaż i stosowanie jednej ze szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2018 17:03

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) wstrzymał w tym tygodniu w woj. świętokrzyskim sprzedaż i stosowanie jednej z serii szczepionki Pentaxim, podawanej dzieciom m. in. przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Preparat ma zostać przebadany w związku z podejrzeniem wady jakościowej.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak wynika z decyzji zamieszczonej na stronie internetowej świętokrzyskiego WIF, jeszcze w poniedziałek (12 lutego) do inspektora wpłynęło podejrzenie "braku spełniania wymagań jakościowych produkty leczniczego" Pentaxim, o numerze serii POB 332V i dacie ważności: marzec 2019 r.

"Przyczyną zgłoszenia jest fakt, iż proszek nie połączył się z zawiesiną, wytworzył się czop zawieszony w rozpuszczalniku" - napisano.

Dlatego ta seria preparatu "nie może być przedmiotem obrotu oraz nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wykonania badań jakościowych".

PAP nie udało się w czwartek (15 lutego) uzyskać szczegółowych informacji w tej sprawie od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Ewy Drożdżał.

W rozmowie z kielecką "Gazetą Wyborczą" inspektor poinformowała, że zgłoszenie o możliwych wadach jakościowych szczepionki instytucja otrzymała z jednej z przychodni. - W takich przypadkach po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wstrzymuje się ją w obrocie i w stosowaniu na trenie danego województwa - dodała Drożdżał.

Według "GW" próbki szczepionki zostały po pobraniu skierowane do badań w laboratoriach Państwowego Zakładu Higieny. - Jeśli wada jakościowa tej szczepionki się potwierdzi, to zostanie wycofana z obrotu. Jeśli nie, to zostanie do niego dopuszczona - wyjaśniła Drożdżał.

Jak wynika z komunikatu WIF, decyzja o wstrzymaniu sprzedaży została przesłana m.in. do producenta szczepionki, ministra zdrowia, Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Według gazety, informację o wstrzymaniu jej stosowania i sprzedaży otrzymały też świętokrzyskie szpitale i przychodnie zdrowia.

PAP - Katarzyna Bańcer

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum