• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Stolica: 2 mln zł na szczepienia seniorów przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2014 15:10

W poniedziałek (1 września) rozpocznie się kolejny sezon bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Na tegoroczny program szczepień "Grypa 65+" władze Warszawy przeznaczyły ponad 2 mln zł, za które może zostać zaszczepionych 60 tys. osób.

Celem szczepień przeciwko grypie, jak uzasadnia ratusz, jest nie tylko uniknięcie zachorowania, ale przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań pogrypowych takich jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego.

- Skuteczność szczepionki ocenia się na 70-90 proc. Odporność po szczepieniu wykształca się po około dwóch tygodniach i trwa od 6 do 12 miesięcy - poinformowała we wtorek (26 sierpnia) Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza. 

Seniorzy będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w przychodniach na terenie całego miasta. W tym roku na szczepienia ochronne dla starszych mieszkańców władze Warszawy przeznaczyły 2 mln 38 tys. 754 zł, za które może być zaszczepionych 60245 osób. 

Kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz pierwszego kontaktu. - Sprawdza, czy osoba, która chce się zaszczepić czuje się dobrze, nie ma stanu podgorączkowego, czy nic jej nie dolega. Szczepić może się tylko zdrowa osoba - przypomniała Łań. 

Jak dodała, w zeszłym roku, podczas poprzedniej edycji programu szczepień dla seniorów, zaszczepiło się ponad 57 tys. osób. 

Programem "Grypa 65+" objęte będą także osoby przebywające w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym oraz bezdomni przebywający w noclegowniach i schroniskach na terenie miasta. 

Jak informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, wyjątkowo wcześnie w tym roku, bo od 25 sierpnia dostępne są szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2014/2015. W hurtowniach w kraju dostępnych jest już 500 tys. dawek szczepionek przeciwko grypie sezonowej. Wkrótce będą one oferowane w aptekach, przychodniach i punktach szczepień. 

To pierwsza taka sytuacja od kilkunastu lat. Zazwyczaj szczepienia rozpoczynały się w drugim lub trzecim tygodniu września. W tym roku zmieniły się procedury aktualizacji charakterystyk produktów leczniczych, co ułatwiło i przyśpieszyło wprowadzenie tych szczepionek na nasz rynek. 

Do szczepień przeciw grypie od lat namawiają specjaliści. Szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy, prof. Lidia Brydak przekonuje, że szczepionka zapewnia najlepszą ochronę przed grypą sezonową. Polacy niechętnie jednak się szczepią. W sezonie 2013/2014 zaszczepiło się zaledwie 3,8 proc. Polaków, podczas gdy w innych krajach jest dziesięciokrotnie większy odsetek zaszczepionej populacji. 

Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, prof. Adam Antczak twierdzi, że Polacy nadal uważają, że grypa nie jest groźną chorobą. Ostrzega, że nie jest to prawda. - Dzięki szczepieniu możemy uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Dlatego już dziś warto pomyśleć o szczepieniu - dodaje. 

Według specjalisty pocieszające jest, że w minionym sezonie grypowym po raz pierwszy od 2009 r. przestała spadać liczba szczepiących się przeciwko grypie Polaków. W sezonie 2012/2013 zaszczepiło się 3,8 proc. osób, czyli tyle samo co rok wcześniej, choć prawie dwa razy mniej niż w sezonie 2008/2009, gdy na szczepienie przeciw grypie zdecydowało się 6,8 proc. Polaków. 

Szczepionki przeciwko grypie co roku muszą być zmieniane z powodu dużej zmienności wirusa grypy. Każdego roku są one dostosowywane do szczepów drobnoustrojów, które w kolejnych miesiącach będą się rozprzestrzeniać na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dwa razy w roku (w lutym dla półkuli północnej i we wrześniu dla półkuli południowej) aktualizuje swe zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie. 

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2013/2014 wyniosła prawie 2,7 mln przypadków, odnotowano ponad 9 tys. hospitalizacji oraz 15 zgonów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum